Ούτε στο Νιούκαστλ δε σταμάτησε το… ιντερΣίτι (video)

Με βάση τα προηγούμενα αποτελέσματα, στα οποία το… κοντέρ σταμάταγε στα 4, το πέρασμα της Μάντσεστερ Σίτι από το «St. James‘ Park» δεν ήταν… εύστοχο. Επικράτησε της Νιούκαστλ, για την 20η αγωνιστική της Premier League, «μόνο» με 1-0. Αυτό όμως από ελάχιστα ως καθόλου δε στεναχώρησε τον Πεπ Γκουαρδιόλα και τους παίκτες του.

Πανηγύρισαν τη 18η συνεχόμενη νίκη τους και είδαν τη διαφορά από τη συμπολίτισσα τους και 2η στη βαθμολογία

Γιουνάιτεντ, να διευρύνεται στους 15 πόντους (58-43). Επίσης, η Σίτι συμπλήρωσε έντεκα σερί εκτός έδρας νίκες. Επίτευγμα που είχε καταφέρει η Τσέλσι τον Δεκέμβριο του 2008.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και σε αυτή την αναμέτρηση. Απώλεσαν ευκαιρίες για να «κλειδώσουν» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, είχαν δοκάρια (30′ Αγκουέρο, 66′ Ντε Μπρόινε) και τελικά πήραν τους τρεις πόντους με γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ (31′). Τη χαρά τους επισκίασε ο νέος τραυματισμός του Κομπανί (11′). Οι γηπεδούχοι, στην επανάληψη, προσπάθησαν να κάνουν την έκπληξη και έφτασαν πολύ κοντά στο 35ο λεπτό με τον Άαρονς και στο 89′ με τον Γκέιλ.