Με το… δεξί ξεκίνησαν στη Β’ Εθνική μπάσκετ Παπάγος και Μελίσσια

Πρεμιέρα είχαμε την Κυριακή 17 Οκτωβρίου και στη Β’ Εθνική μπάσκετ, όπου ο Βόρειος Τομέας Αθηνών εκπροσωπείται με 5 ομάδες (Α.Ε. Νέας Κηφισιάς, Παπάγος, Πεντέλη, Μελίσσια και Δούκας).

Στην 1η αγωνιστική πανηγυρισμούς είχαμε για τους παίκτες του Παπάγου και των Μελισσίων…

Στον 1ο όμιλο η Α.Ε. Νέας Κηφισιάς ηττήθηκε από τον Εθνικό, με σκορ 68-59, στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της, ενώ ο Παπάγος, σε ματς-θρίλερ, νίκησε την Ένωση Ιλίου στην παράταση

με 77-73. Θρίλερ είχαμε και στην Πεντέλη, όπου η τοπική ομάδα… ξόδεψε ευκαιρίες και τελικώς έχασε από την Αχαγιά με σκορ 76-72.

Τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου

Εθνικός – ΑΕΝΚ 68-59
Έσπερος – ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ
Ένωση Ιλίου – Παπάγος 73-77 (παρ.)
Πεντέλη – Αχαγιά ’82 72-76
Αργοναύτης – Φανάρια Νάξου 84-83 (2η παρ.)
ΝΕΟΛ – ΚΑΟ Κορίνθου 74-80

Ρεπό: Πανελευσινιακός

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής (24/10, 17:00)

Ρεπό: ΝΕΟΛ

Στον 2ο όμιλο είχαμε ντέρμπι Βορείων, με τον Δούκα να υποδέχεται τα Μελίσσια, από τα οποία και έχασε με 80-77, με τους γηπεδούχους να χάνουν τρίποντο με τον Ματζιώρη στην εκπνοή και να αποτυγχάνουν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.