Η 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ Γυναικών (1ος όμιλος) ολοκληρώθηκε για τις δύο εκπροσώπους του Βόρειου Τομέα Αθηνών με μία ήττα και μία νίκη.

Ο

Γ.Σ. Αγίας Παρασκευής, παρά τη σκληρή μάχη που έδωσε, τελικώς έχασε το ντέρμπι των πρωτοπόρων απέναντι στον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας στην παράταση με σκορ 62-54 (κανονική διάρκεια: 48-48 – δεκάλεπτα: 12-14, 19-28, 30-40, 48-48), χάνοντας ταυτόχρονα και την 1η θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα των Βορείων, αν και προηγείτο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έκανε ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε μόλις 8 πόντους, ενώ δέχθηκε 18, δίνοντας το περιθώριο στη γηπεδούχο ομάδα να πάει το παιχνίδι στην παράταση, όπου και τελικώς επικράτησε.

Από το συγκρότημα της Αγίας Παρασκευής ξεχώρισαν οι Κεσσέ με 16 πόντους (1 τρίποντο), Γιαμπάνη με 13 πόντους (1 τρίποντο) και Γρίσπου με 11 πόντους (1 τρίποντο).

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τα Μελίσσια επί του Σπόρτιγκ

Σημαντική νίκη εκτός έδρας πέτυχε ο ΚΑΟ Μελισσίων απέναντι στον Σπόρτιγκ με σκορ 68-71 (δεκάλεπτα: 17-20, 37-35, 49-59, 68-71) σε ένα αγώνα με αρκετές διακυμάνσεις, που ουσιαστικά κρίθηκε στην πολύ καλή επιθετική απόδοση της ομάδας των Βορείων Προαστίων στην τρίτη περίοδο, όπου πέτυχε 24 πόντους, ακριβώς διπλάσιους από αυτούς της αντιπάλου της.

Στο τελικό αποτέλεσμα συνέβαλαν ιδιαίτερα η Παναγιωτίδη, που πέτυχε 25 πόντους (3 τρίποντα) και η Κούκη, που πέτυχε 18 πόντους (1 τρίποντο).

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 33Αγία Παρασκευή 32Δάφνη Αγίου Δημητρίου 31Αμύντας 31 ΑΕΚ Περιστερίου 31Μελίσσια 29Τερψιθέα Γλυφάδα 28Παλαιό Φάληρο 27Κρόνος Αγίου Δημητρίου 25 Σπόρτιγκ 24Δαναοί Αργους 24Πορφύρας 22Αμιλλα Περιστερίου 22Προμηθέας Πάτρας 19