8ος Μαραθώνιος Κρήτης: Γεωργαλάς και Καραγιάννη νικητές στα 10 χλμ (φωτο)

Περισσότεροι από 500 αθλητές και αθλήτριες πήραν μέρος στον αγώνα 10 χλμ που έγινε στο πλαίσιο του 8ου Μαραθωνίου Κρήτης που έγινε στα Χανιά.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Διαμαντής Γεωργαλάς ο οποίος τερμάτισε πρώτος στο ΕΑΚ Χανίων έχοντας καλύεψε8ι την διαδρομή σε 33′:03”.

Μάλιστα, τον Έλληνα αθλητή περίμεναν στον τερματισμό

τα παιδιά του δίνοντάς του μία όμορφη αγκαλιά και τα συγχαρητήριά τους.

Την δεύτερη θέση πήρε ο Παναγιώτης Αλεβίζος από το Κερατσίνι με χρόνο 35′:01′, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αντώνης Κωστάκης, με τον έμπειρο αθλητή να τερματίζει σε 35′:07”.

Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέκτησε η Αγορίτσα Καραγιάννη. Η αθλήτρια από τις Σέρρες τερμάτισε σε 41′:46” κόβοντας πρώτη το νήμα του τερματισμού. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Αντρή Ευαγγέλου με 43:42, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ειρήνη Φουρναράκη με χρόνο 45:16.