«Βασίλισσα» κόσμου η Γαλλία - Μεγάλη νίκη στον τελικό του Μουντιάλ με την Κροατία

20:00 15/7/2018 - Πηγή: seleo
Η Γαλλία σήκωσε το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου!

Με 4-2 νίκησε η ομάδα της Γαλλίας την Κροατία και στέφθηκε «βασίλισσα» του κόσμου.

Στο α’ ημίχρονο, η Γαλλία προηγήθηκε 1-0, μετά από αυτογκόλ του Μάριο Μάντζουκιτς στο 18ο λεπτό. Στη συνέχεια, ισοφάρισε η Κροατία με το γκολ του Ίβαν Πέρισιτς στο 28ο λεπτό. Ενώ, μετά από εκτέλεση πέναλτι του Αντουάν Γκριεζμάν, η Γαλλία έκανε το 2-1 στο 38ο λεπτό.

Στο β’ ημίχρονο, στο 59’ σκόραρε για την Γαλλία ο Πολ Πογκμπά, κάνοντας το 3-1. Στο 65’, η Γαλλία έκανε το 4-1, με σουτ του Εμπαπέ απο 25 μέτρα. Στο 68’, η Κροτατία μείωσε 4-2, με μια γκάφα του Λορίς! Ο Ουμτιτί έδωσε πίσω στον τερματοφύλακά του, αυτός προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Μάντζουκιτς, ο Κροάτης έκανε το τάκλιν και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.