Στον τελικό ο Τσιτσιπάς στη Σουηδία!

16:31 20/10/2018 - Πηγή: seleo
Στον τελικό του τουρνουά της Στοκχόλμης προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του Φάμπιο Φονίνι και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο τελικό της…

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποίησε ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση στη Στοκχόλμη. Ο νεαρός τενίστας «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες (σε 76 λεπτά) τον Φάμπιο Φονίνι (Νο.14) με 2-0 σετ (6-3, 6-2) και προκρίθηκε στον τρίτο τελικό της καριέρας

του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της καριέρας του κόντρα σε έναν εκ των Τζον Ίσνερ, Έρνεστς Γκούλμπις. Οι αντίπαλοι είναι ισχυροί, αλλά όχι ανίκητοι, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία, όντας σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, όπως απέδειξε και κόντρα στον έμπειρο Ιταλό τενίστα, τον οποίο νίκησε πολύ εύκολα.

Ο Τσιτσιπάς εξασφάλισε 57.570 ευρώ, ενώ αν κατακτήσει την πρώτη θέση θα δει να μπαίνουν στον τραπεζικό του λογαριασμό 109.310 ευρώ.

Πηγή: newsit.gr