Δραπέτευσε με την ισοπαλία στο 95 η ΑΕΚ από την Λεωφόρο

Με γκολ του Μάρκο Λιβάγια στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας και ανέβηκε μόνη -προσωρινά- στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League μετά από 11 αγωνιστικές. Τα δεδομένα του ντέρμπι άλλαξαν πολύ νωρίς από ένα... εκτός προγράμματος γκολ.
Στο 10΄ ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ και προς γενική έκπληξη ο Μολέντο πήδηξε εντελώς μόνος για την κεφαλιά με την οποία έγραψε το 1-0.Από το σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός άφησε την πρωτοβουλία και τους χώρους στην ΑΕΚ η οποία έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Γαλανόπουλο στο 26΄, είχε τον έλεγχο αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με «πράσινο» προβάδισμαΣτο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι πιο απειλητικοί. Στο 63΄ ο Λιβάγια έχασε απίστευτη ευκαιρία μετά από ασταθή απόκρουση του Βλαχοδήμου, τη στιγμή που ο Χιμένεθ προσπαθούσε με διορθωτικές κινήσεις (Λάζαρος, Αϊντάρεβιτς) να βελτιώσει το δημιουργικό κομμάτι της λειτουργίας της ΑΕΚ.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε ακόμα μία πολύτιμη νίκη στην έδρα του, ο Μάρκο Λιβάγια είπε την τελευταία λέξη. Στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε εξαιρετική πάσα του Αϊντάρεβιτς, εκτέλεσε και η μπάλα αφού βρήκε στον Χουλτ και πήρε περίεργη τροχιά, κατέληξε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.