Φιλική νίκη για το Ρέθυμνο Cretan Kings επί της σουηδικής Södertälje Kings

Το 4ο φιλικό του παιχνίδι ολοκλήρωσε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 70-63 της σουηδικής Sodertalje Kings, στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».

Σε μία αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα ο προπονητής της ρεθυνμιώτικης ομάδας, Νίκος Βετούλας, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει παίκτες και σχήματα, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι αθλητές του Ρεθύμνου μπήκαν νωθρά, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 15-16. Όμως, στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους, με τους Μέντλοκ, Ρόμπερτσον

και Μούντι να «πυροβολούν» έξω από τα 6.75μ., παίρνοντας το προβάδισμα με 44-31 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Κρήτης «κατέβασε» ταχύτητα, με τους Σουηδούς να βρίσκουν την ευκαιρία για να μειώσουν σε 56-50 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Από κει και πέρα και μέχρι το φινάλε του ματς, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, φτάνοντας στη δεύτερη φιλική τους νίκη με 70-63.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Χριστοδούλου 4, Ντάνιελς 8(2), Γκούντγουιν 4, Κώττας 8, Μέντλοκ 14(3), Μούντι 12(2), Παναρετάκης, Ρόμπερτσον 17(1), Θεοδωρίδης 3(1).

SODERTALJE KINGS (Λούντβιχ Ντεγκέρνας): Άντερσον 1, Μπιζάκα 10(2), Χολμ 2, Λίντστρομ, Πάλμλαντ 25(3), Ράμστεντ 11(1), Σόλιν 3(1), Σπάιρς 9, Γουίλσον 2.