«Χαστούκι» από τη Σπάρτη στον ΑΟΧ Κισσαμικό | Κακή εικόνα και πρώτη ήττα στα Περιβόλια

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση, ο ΑΟΧ Κισσαμικός γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα από τη Σπάρτη με 2-0, στα Περιβόλια, για την έβδομη αγωνιστική της Football League.

Έτσι, η ομάδα των Χανίων δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, ενώ ο ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός στάθηκε άτυχος χάνοντας με τραυματισμό

τους επιθετικούς του Ξύδα και Λέο κατά τη διάρκεια του ματς. Όπως και με τον Άρη η ομάδα του Γιώργου Πετράκη δέχθηκε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου γκολ, με τον Ράντι να ευστοχεί σε πέναλτι. Το 0-2 έγινε στο 82′ με τον Μπαρέττα.

Χωρίς να θέλουμε να ρίξουμε την ευθύνη της ήττας εκεί το διαιτητικό τρίο δεν ήταν σε καλή μέρα.

Οι φάσεις του αγώνα

2′ Ατομική προσπάθεια του Λέο που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει από πλάγια θέση, ο Μακρυωνίτης αποκρούει με το πόδι.
10′ Σουτ του Ράντι αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
13′ Σουτ του Ράντι άουτ.
14′ Ο Λαζαρίδης αποκρούει με το πόδι το σουτ του Ράνου μέσα από την περιοχή.
22′ Σουτ του Γκίνη ψηλά άουτ η μπάλα.
34′ Ο Νιάρος διώχνει την κεφαλιά του Σάλιακα.
45+2′ ΓΚΟΛ: Ο Ράντι εκτελεί εύστοχα το πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος από τον Σάλιακα.
53′ Σουτ του Βρεττού μπλοκάρει δύσκολα ο Μακρυωνίτης.
57′ Σουτ του Γουόρντεν μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.
77′ Φάουλ του Μπαρέττα η μπάλα φτάνει στον Τριανταφυλλάκο, η κεφαλιά του φεύγει αρκετά έξω.82′ ΓΚΟΛ: Από κεφαλιά του Γουόρντεν ο Μπαρέττας στην πλάτη της άμυνας με σουτ κάνει το 0-2.
85′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Νικόλτση, το σουτ του μπλοκάρει ο Μακρυωνίτης.
86′ Σουτ του Βρεττού απομακρύνει σε κόρνερ με το ένα χέρι ο Μακρυωνίτης.
88′ Σουτ του Ντάγκρα μπλόκαρε ο Μακρυωνίτης.
90+3′ Σουτ του Γουόρντεν αποκρούει ο Λαζαρίδης.

Διαιτητής: Κακριδής (ΕΠΣ Πειραιά)
Βοηθοί: Πολυχρονιάδης (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής)-Κοκμοτός (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
4ος διαιτητής: Βισκαδούρος (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Ράνος (72′), Τόλι (78′), Μεγαρίτης (87′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Σάλιακας (46′ Βρεττός), Τόλι, Ζιούλης, Μαρκοπουλιώτης, Αρναούτογλου, Γκίνη, Μεγαρίτης, Λεμονής, Ξύδας (25′ λ.τρ. Νικόλτσης), Λέο (63′ Ντάγκρας).

Σπάρτη (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Κατσίκης (28′ λ.τρ. Παναγιώτου), Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας, Ράντι (90+3′ Γραικός), Ράνος, Μπέλης (56′ Γουόρντεν).