Αξιοπρεπής εμφάνιση παρά την ήττα στην Τρίπολη για τον Κισσαμικό

Παρά την καλή εμφάνιση η ομάδα του ΑΟΧ/Κισσαμιού ηττήθηκε με 2-1 στην Τρίπολη από τον τοπικό Αστέρα, για το Κύπελλο.

Η χανιώτικη ομάδα προηγήθηκε στο 40ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Ξυδά, αλλά ο Αστέρας απάντησε άμεσα, με τον Τριανταφυλλόπολου να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 64ο λεπτό, όταν ο Δουβίκας μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Λαζαρίδη για το 2-1.

Οι φάσεις του αγώνα
26′ Σέντρα του Κυριακόπουλου

γυριστό του Δουβίκα μπλόκαρρ την μπάλα ο Λαζαρίδης.
28′ Κόρνερ του Καλτσά κεφαλιά του Ντουντού αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
30′ Σουτ του Κυριακόπουλου άουτ.
32′ Σουτ του Μαντίντα η μπάλα προσέκρουσε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.
40′ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ωραία ατομική προσπάθεια του Βρεττού και πάσα στον Ντάγκρα που αποφεύγει τον Ίγκορ και ανατρέπεται με τον κ. Μανούχο να καταλογίζει πέναλτι.
41′ ΓΚΟΛ: Ο Ξύδας εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 0-1.
44′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Μαντίντα κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου η μπάλα παρά την προσπάθεια του Λαζαρίδη προσκρούει στο δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα.
55′ Μπαλιά του Ιγκλέσιας σουτ του Καλτσά ο Λαζαρίδης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.
62′ Φάουλ του Τόνσο κεφαλιά του Δουβίκα η μπάλα άουτ.
64′ ΓΚΟΛ: Κάθετη πάσα του Τόνσο πλασέ του Δουβίκα παρά την προσπάθεια του Λαζαρίδη η μπάλα καταλήγει εντός εστίας (2-1).
80′ Σέντρα του Καλτσά κεφαλιά του Μανιά άουτ.
82′ Σουτ του Καλτσά μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
90′ Σουτ του Αποστολίδη η μπάλα κόντραρε στον Σελίν και κατέληξε κόρνερ.
90+3′ Σέντρα του Αρναούτογλου κεφαλιά του Ξύδα μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος-Παπανικολάου (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Κακριδής (Κορινθίας)

Κίτρινες κάρτες: Παντελάκης (16′), Σελινιωτάκης (53′), Καλτσάς (56′)

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ίγκορ, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος Ντουντού (46′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Μαντίντα, Τόνσο (75′ Τσουκαλάς), Καλτσάς, Δουβίκας (66′ Μανιάς).

ΑΟ Χανιά/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης (63′ λ.τρ. Μαρκοπουλιώτης), Ζιούλης, Αρναούτογλου, Γκίνη, Σελινιωτάκης, Ντάγκρας (71′ Νικόλτσης), Βρεττός (75′ Αποστολίδης), Ξύδας, Λέο.