"Ξύπνησε" αργά ο Άρης στη Λάρισα και ηττήθηκε από τον ΓΣΛ Φάρο

Ο Άρης "ξύπνησε" αργά στη Λάρισα και ηττήθηκε με 81-76 από τον Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας Φάρο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι "κιτρινόμαυροι" επέστρεψαν από το -17 (64-47) της γ΄ περιόδου και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ντέρμπι στο φινάλε, όμως οι γηπεδούχοι στάθηκαν ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες

και η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε.

Να σημειωθεί ότι ο Παναγιώτης Γιαννάκης αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού (δείτε εδώ), ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν έντονα παράπονα για την διαιτησία της αναμέτρησης από τους Πηλοίδη, Μάνου και Μπήτη. Ρόλο κόουτς στο β΄ μέρος ανέλαβε ο άμεσος συνεργάτης του Παναγιώτη Γιαννάκη, Γιώργος Κετσελίδης.

Αυτή ήταν η 12η ήττα του Άρη σε 18 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, ενώ εκκρεμεί και το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που είχε αναβληθεί και θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη (21/3). Ο ΓΣΛ Φάρος πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στη "μάχη" που δίνει για παραμονή στην Α1.

Κορυφαίος του ματς ήταν Στιβ Μπαρτ τζούνιορ, με τον Αμερικανό που εντάχθηκε μόλις πριν από μία εβδομάδα στην ομάδα της Λάρισας, να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση στο ντεμπούτο του με 28 πόντους. Μπελ (16π.), Αθηναίου (15π.) και Μάρας (14π.) ξεχώρισαν από πλευράς Άρη, που βελτίωσε την απόδοσή του στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας την διαφορά και διεκδικώντας να... "κλέψει" τη νίκη.

Ο ΓΣΛ Φάρος είχε προβάδισμα από το ξεκίνημα (30-17 στην πρώτη περίοδο και 45-34 στο ημίχρονο), το οποίο διεύρυνε στο γ΄ δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +17 και διατηρώντας τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο ο Άρης, χωρίς τον Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο λόγω της αποβολής του, έκανε την ύστατη προσπάθεια για τη νίκη και πλησίασε στους -3 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν τελικά οι νικητές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 4, Μουράτος 5, Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 17 (2), Κίλι 8, Μπάντερ 2, Μαραγκός 6 (5 ριμπάουντ), Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 6, Φένερ, Μπαρτ 28 (2 τρίποντα, 12/14 βολές).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 10 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 12, Αθηναίου 15 (2/10 τρίποντα), Ντουβιέ 2, Μάρας 14 (11ριμπάουντ), Πουλιανίτης 3, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Προύιτ, Μπελ 16 (2).