Τέλος στο σερί του ΠΑΟΚ με συντριβή στο Λαύριο

Βαριά ήττα με σκορ 90-72 υπέστη ο ΠΑΟΚ στο Λαύριο για την 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, με συνέπεια να σταματήσει το σερί των 5 διαδοχικών νικών που είχε ο Δικέφαλος του Βορρά στο πρωτάθλημα της Α1.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό βαθμολογικά, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες. Το Λαύριο με τη νίκη που πήρε έφτασε τις 7 σε 10 ματς (7-3),

αφήνοντας πίσω του τον ΠΑΟΚ, που έμεινε στις 6 (6-4).

Οι "ασπρόμαυροι" έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και την επαφή με το σκορ από την β΄ περίοδο με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και να ηττηθούν δίκαια. Το Λαύριο "έχτισε" διαφορά άνω των 10 πόντων από το β΄ δεκάλεπτο, την οποία διατήρησε και στην γ΄ περίοδο και την έφτασε μέχρι και το +24 (78-54) στο δ΄ δεκάλεπτο.

Έφτασε έτσι άνετα και εμφατικά στην επικράτηση, που ήταν η πρώτη επί του ΠΑΟΚ εντός έδρας, μετά από 3 ήττες που είχαν προηγηθεί.Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κοιτάζει πλέον ακόμη και την πρώτη τετράδα της Stoiximan.gr Basket League, καθώς είναι στην 3η θέση και από πάνω της βρίσκονται αυτή τη στιγμή μόνο ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός. Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ έκλεισε με άσχημο τρόπο το 2017.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 48-35, 68-54, 90-72

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 5, Κακλαμανάκης 7, Μέγιερ 8, Γκρέι 19 (5), Γουίγκινς 18 (8/9 δίποντα), Τζόνσον 6, Λεγκίκας, Κουζέλογλου 2, Νίξον 16 (1), Λαμπ 9.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης 15 (7/10 δίποντα), Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 8, Γκος 12 (2), Τζόουνς 10 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 3, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας, Ζάρας 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1).