"Σεντονάτο" διπλό για τον ΠΑΟΚ, νίκησε και πάλι 1-0 τον Πανιώνιο

"Ντούμπλαρε" τις νίκες του επί του Πανιωνίου ο ΠΑΟΚ, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0) και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στα πλέι οφ, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπίονς Λιγκ.

Οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς προηγήθηκαν μόλις στο 14ο λεπτό με αυτογκόλ του Ρισβάνη, μετά από πολύ όμορφη ενέργεια του Πρίγιοβιτς και πρόσθεσε άλλους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στο σακούλι του, με ένα παιχνίδι να εκκρεμεί (αυτό που διεξάγεται αυτή την ώρα στη Λεωφόρο, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και

την ΑΕΚ).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχαν ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ, αλλά το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Στο 27' οι κυανέρυθροι έχασαν σπουδαία ευκαιρία, με τον Μπεν να βγαίνει απέναντι από τον Γλύκο, αλλά τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ να αποσοβεί την ισοφάριση. Ο Μπεν γενικότερα ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες των γηπεδούχους, απειλώντας άλλες δύο φορες μέχρι τη λήξη του ημιχρόνο, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μισό έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να καταγράφει μια καλή στιγμή στο 74ο λεπτό με τον Μπαντή να αποκρούει το σουτ του Πέλκα, ο οποίος άκουσε τα... εξ'αμάξης από την κερκίδα με τους φίλους του Πανιωνίου να μην του συγχωρούν τη χειρονομία στο μεταξύ τους παιχνίδι στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Καλή στιγμή για τον Δικέφαλο και στο 85'. Σέντρα από τα δεξιά του Πέλκα, κεφαλιά του Μπίσεσβαρ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

Πανιώνιος: Μπαντής, Τασουλής, Ρισβάνης (58' λ.τρ. Σταυρόπουλος), Οικονόμου, Γκιοάτα Ταπόκο, Κόρμπος, Μασούρας (55' Μαχμούτοβιτς), Καθάριος, Σαββίδης (80' λ.τρ. Βουκελάτος), Μπεν

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Πούγγουρας (46' Μαλεζάς), Κρέσπο, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κάμπος (67' Πέλκας), Ενρίκε (86' Κίτσιου), Πρίγιοβιτς