Πρεμιέρα με ήττα από τον Προμηθέα Πατρών στο "Παλατάκι" για τον ΠΑΟΚ

Μετά την ήττα και τον αποκλεισμό από τον Άρη στον προημιτελικό του Κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο και στο πρωτάθλημα της Basket League, γνωρίζοντας την ήττα από τον Προμηθέα Πατρών με 73-79 στην "PAOK Sports Arena" για την 1η αγωνιστική.

Ο Δικέφαλος "γύρισε" διαφορά -21 πόντων (36-57) με την οποία βρέθηκε

να χάνει στην τρίτη περίοδο, όμως λύγισε στο φινάλε και υπέστη την εντός έδρας ήττα από την ομάδα της Πάτρας. Η ομάδα του Παπαθεωδόρου είχε κακή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και παρότι επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης στο τέλος, δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι διασωθέντες από πλευράς ΠΑΟΚ ήταν οι Τζόουνς (19πόντους), Κλάσεν (17π. και 12 ριμπάουντ) και Τρις (12 πόντους και 6 ριμπάουντ), οι οποίοι συνέβαλαν στο να "γυρίσει" το παιχνίδι. Από πλευράς νικητών, κορυφαίος ήταν ο Φαγιέ με 18 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ επίσης ξεχώρισαν οι Σαλούστρος με 15 πόντους και οι Ρέλεφορντ και Έβανς που είχαν από 11 πόντους.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ακούστηκαν αποδοκιμασίες για τον προπονητή και τους παίκτες των "ασπρόμαυρων" από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Κατσίβελη μπαίνει «ζεστός» πετυχαίνοντας 6 πόντους σε λιγότερο από 5 λεπτά. Ωστόσο, ο Προμηθέας με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 13-12 και με σερί 6-0 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 23-17. Οι «ασπρόμαυροι» άρχισαν πολύ άσχημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιμέρους σκορ 10-1 και να προηγούνται με 33-18!

Ο Δικέφαλος εξακολουθούσε να παρουσιάζει πολύ κακή αγωνιστική εικόνα σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου έμοιαζε ασύνδετη, χωρίς ενέργεια και συγκέντρωση. Είχε κακές επιλογές, αστοχία και πολλά χαμένα ριμπάουντ, με συνέπεια η ομάδα της Πάτρας να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με +16 πόντους διαφορά (26-42).

Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Προμηθέα να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ και τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει λύσεις. Η διαφορά μάλιστα έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (36-57) για τους Πατρινούς. Ο Δικέφαλος «ξύπνησε» στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, με τους Τζόουνς και Τρις να τον καθοδηγούν στην αντεπίθεση. Με σερί 12-0 οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά κάτω από το -10 (48-57) και έχοντας το μομέντουμ μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 23-5 και κατάφερε να ρίξει διαφορά -21 πόντων στους -3, σε διάστημα 4,5 λεπτών. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 59-62.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μάλιστα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 63-62. Κάπου εκεί όμως «κόλλησε» ξανά, με τον Προμηθέα να ανταπεξέρχεται στην πίεση και να παίρνει και πάλι τα ηνία του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με 9-1 πήραν προβάδισμα 7 πόντων, με 71-64. Κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε, με τον Προμηθέα Πατρών να διατηρεί το προβάδισμα και τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να κάνει νέα ανατροπή. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 26-42, 59-62, 73-79

ΠΑΟΚ: Κλάσεν 17 (12 ριμπ.), Χρυσικόπουλος, Ζάρας 11 (1), Τζόουνς 19 (3), Κατσίβελης 9 (1), Ντίλαρντ, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 1, Τρις 12 (6 ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Τουντζιαράκης, Γκίκας 7 (1), Φαγιέ 18 (4/4 τρίπ.), Ρέλεφορντ 11 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 2, Λίποβι 15 (1), Έβανς 11 (8 ριμπ.), Δημάκος, Σαλούστρος 15 (1 τρίπ., 8 ριμπ.).