Πάλεψε ο Άρης, αλλά λύγισε στην παράταση και ηττήθηκε από την Μπεσίκτας

Ο Άρης ήταν μαχητικός απέναντι στην Μπεσίκτας στο "Nick Galis Hall", όμως λύγισε στην παράταση και ηττήθηκε με σκορ 65-72 (59-59 κ.α.) για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο Άρης έκανε ό,τι μπορούσε κόντρα σε μία δυνατή ομάδα με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ από αυτόν και παίζοντας με ψυχή και πάθος την κοίταξε

κατάματα. Ωστόσο, στην παράταση δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα.

Πλέον η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έχει ρεκόρ 4-8 και βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου. Παρόλα αυτά, εξακολουθεί να έχει ελπίδες πρόκρισης, αφού όλοι οι ανταγωνιστές του έχουν μόνο μία νίκη περισσότερη. Για να πάρει βέβαια την πρόκριση ο Άρης πρέπει να κερδίσει τα δύο παιχνίδια που του μένουν μέχρι το τέλος (Αβελίνο εκτός έδρας και Οστάνδη εντος έδρας) και να χρειαστεί έναν μικρό συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Μπεσίκτας ξέφυγε με 42-49 και 47-54 δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Ο Άρης όμως απάντησε με ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 55-54, βάζοντας "φωτιά" στο παιχνίδι! Με λιγότερο από ένα λεπτό να μένει για το τέλος της τέταρτης περιόδου ο Στρόμπερι έκανε το σκορ 58-59 με τρίποντο, για να ακολουθήσουν 1/2 βολές του Μποχωρίδη για το 59-59 και το παιχνίδι να οδηγείται τελικά στην παράταση, αφού οι δύο ομάδες κατόρθωσαν να μην κάνουν καν σουτ στις δύο τελευταίες επιθέσεις τους.

Στα πρώτα δύο λεπτά της παράτασης δεν παίχτηκε ακριβώς μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να είναι "κολλημένες" στο 59-59. Κάπου εκεί όμως ήρθε το ξέσπασμα της Μπεσίκτας, η οποία χάρη σε ένα σερί 9-0 ξέφυγε με 59-68, πήρε το πάνω χέρι στην ψυχολογία του αγώνα και "καθάρισε" το παιχνίδι, αφού ο Άρης δεν είχε άλλο κουράγιο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 29-28, 42-46, 59-59, 65-72

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 14 (2), Μποχωρίδης 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 1, Χρηστιδης, Μούρτος 6, Προύιτ 4 (1), Ντουβιέ 2 (11 ριμπάουντ), Μπελ 18 (4)

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σαρίτσα): Μπόατραϊτ 5 (1), Κλαρκ 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκεγίκ 3, Άνταμς 3, Σανλί 4, Στρόμπερι 15 (3), Σιπάχι 7 (1), Ντίμπλερ 6 (1), Παλάσιος 4, Ουίμς 12