Νέα ήττα για τον ΠΑΟΚ από την Γκαζιαντέπ στο "Παλατάκι"

Το εφιαλτικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στη φετινή σεζόν συνεχίστηκε με νέα ήττα (82-85) από την Γκαζιαντέπ στο "PAOK Sports Arena", στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Όλα τα αυθεντικά προϊόντα του ΠΑΟΚ

μόνο στο PAOK FC Official Store

Ο Δικέφαλος του Βορρά μετράει πλέον πέντε διαδοχικές ήττες στα ισάριθμα παιχνίδια του για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Απόψε υπέστη τη δεύτερη ήττα του στην Ευρώπη, ενώ έχει ηττηθεί και στις δύο πρώτες αγωνιστικές του ελληνικού πρωταθλήματος, όπως και στον προημιτελικό Κυπέλλου από τον Άρη.

Η τουρκική ομάδα του Στέφανου Δέδα είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα του παιχνιδιού στην Πυλαία, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα, με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί από κοντά στο σκορ. Οι "ασπρόμαυροι" είχαν καλή απόδοση στην γ΄ περίοδο, όπου στις αρχές της έτρεξαν σερί 14-0 και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 40-46 σε υπέρ τους 54-46. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεωδόρου έφτασε να προηγείται ακόμη και με +9 πόντους διαφορά (58-49). Οι φιλοξενούμενοι όμως επανήλθαν άμεσα στο ματς και μείωσαν στους -3 (61-58) στο φινάλε του γ΄ δεκαλέπτου.

Στην δ΄ περίοδο, ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε κάποιον ηγέτη στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα, ώστε να πάρει πάνω τους τις καθοριστικές φάσεις και να τον οδηγήσει στην πρώτη του φετινή νίκη. Στον αντίποδα, η Γκαζιαντέπ είχε τον εκπληκτικό Αμερικανό, Σον Αρμάντ, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (20 συνολικά) και με το επιθετικό κρεσέντο του χάρισε στην ομάδα του το διπλό στο "Παλατάκι".

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-42, 61-58, 82-85

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 15 (2/8 τρίποντα), Κλάσεν 6 (2/7 δίποντα, 2/4 βολές), Κρουμπάλι 6 (6/12 βολές), Κόνιαρης 2 (3 ασίστ), Καρράς 6, Τσόχλας, Μαργαρίτης 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές), Κατσίβελης 6, Τζόουνς 18 (2), Τρις 22 (7/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ: Άρμαντ 20 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ασίστ), Ραντ 17 (7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ουάιτ 19 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατσίγιεβα 4, Λάιονς 4, Ουίλιαμς 3, Μπάλαζιτς 13 (2), Ογκούτ 5 (1), Τσίνκο.