Ημίχρονο: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 1-0

Με ένα καταπληκτικό γκολ του Πέλκα από το 8ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ προηγείται του Παναθηναϊκού με 1-0 μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου του ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Super League στην κατάμεστη Τούμπα.

Φτιάξε τα πιο ΠΑΟΚ Χριστούγεννα στα PAOK FC Official Stores

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και επιθετικά στο ματς ανοίγοντας το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο του παιχνιδιού. Στο 8ο λεπτό, ο Πέλκας είχε μία τρομερή έμπνευση και έπιασε ένα καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ περίπου δέκα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό "παραθυράκι" της εστίας του Διούδη και κάνοντας το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε επιθετικά, άνοιξε νωρίς το σκορ με το φοβερό γκολ του Πέλκα, όμως στη συνέχεια κατέβασε στροφές, ενώ ο Παναθηναϊκός μετά το 25΄ ανέβασε την απόδοσή του, δίχως ωστόσο να γίνεται απειλητικός επιθετικά. Μένει το δεύτερο μέρος του ντέρμπι.