Ημίχρονο: Ελλάδα-Ρωσία 37-31

Με την Εθνική μας ομάδα να έχει τα ηνία του αγώνα, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του προημιτελικού του Ευρωμπάσκετ Ελλάδα-Ρωσία στην Κωνσταντινούπολη.

Η "επίσημη αγαπημένη" ήταν καλύτερη από τους Ρώσους στις δύο πρώτες περιόδους, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού και όντας πιο αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση.

Η ελληνική ομάδα μάλιστα προηγήθηκε ακόμη και με +13 πόντους διαφορά (35-22) στα μισά του β΄ δεκαλέπτου,

με τους Ρώσους να μειώνουν σε 37-31 στο φινάλε, με επιμέρους σκορ 2-9. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε λήξει με σκορ 24-17 υπέρ της Ελλάδας.

Κορυφαίος του ματς μέχρι στιγμής ο Νικ Καλάθης που έκανε φοβερά πράγματα στο παρκέ του "Σινάν Ερντέμ" με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα στα 13 πρώτα λεπτά.

Όλα θα κριθούν στο δεύτερο μέρος του σπουδαίου προημιτελικού, με την Εθνική μας να δείχνει έτοιμη για πρόκριση στην τετράδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.