Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 62-70: Νέος θρίαμβος του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 62-70: Οι ''πράσινοι'' ήταν οι μεγάλοι νικητές του ευρωπαϊκού ντέρμπι ''αιωνίων'' στο ''Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας'', επικρατώντας με 70-62 του Ολυμπιακού.

Στο 4-2 υποχώρησε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ενώ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τις νίκες με τις ήττες του στη διοργάνωση (3-3).

Το

ματς

Ο Κώστας Παπανικολάου έβαλε το πρώτο καλάθι του ματς για να ακολουθήσει ένα εμφατικό σερί από πλευράς Παναθηναϊκού, ο οποίος πήρε «αέρα» εννέα πόντων με τις εμπνεύσεις του Λοτζέσκι και του Καλάθη (2-11, 4'). Έπειτα, ήρθε η σειρά του Ολυμπιακού να απαντήσει με ένα δικό του 7-0, χάρη στους Πρίντεζη και Ρόμπερτς, πλησιάζοντας τους ''πράσινους'' σtον πόντο (12-13, 7'), παίρνοντας στη συνέχεια το δεύτερό τους προβάδισμα με τον Μάντζαρη (17-16).

Με τους Λεκαβίτσιους και Ρίβερς, ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, βγαίνοντας εκ νέου σε θέση οδηγού με σερί 9-0 (17-25, 14'), αφήνοντας τον Ολυμπιακό για τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι. Το ξέσπασμα με τον Στρέλνιεκς έφερε ξανά την ομάδα του Σφαιρόπουλου κοντά στο σκορ (25-27), όμως οι ''πράσινοι'' βρήκαν... σύνδεση με το καλάθι. Τα τρίποντα των Γκιστ, Σίνγκλετον και το... buzzer beater κάρφωμα του πρώτου, έστειλαν τον Παναθηναϊκό με το +5 στο ημίχρονο (27-32).

Οι ''πράσινοι'' συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια ξεφεύγοντας εκ νέου (30-38, 23'), ωστόσο στη συνέχεια, η ''σφιχτή'' άμυνα του Ολυμπιακού οδήγησε σε ξέσπασμα και αντεπίθεση από πλευράς τους, με τους Τόμπσον και Πρίντεζη να δίνουν παλμό για το +3 του 28ου λεπτού (47-44). Όμως, στο σημείο αυτό, το ''τριφύλλι'' κατάφερε να παραμείνει στον ''αφρό'' με το φόλοου του Γκάμπριελ και το buzzer beater τρίποντο του Ρίβερς (47-49).

Η ευστοχία του Παναθηναϊκού στα κρίσιμα σημεία χαρακτήρισε και το τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι ''πράσινοι'' είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους Λοτζέσκι και Ρίβερς που με δικά τους καλάθια έφεραν τη διαφορά στο +9 (54-63, 36'), απέναντι στον Ολυμπιακό που φαινόταν μπλοκαρισμένος στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 27-32 47-49, 62-70