Basket League: Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ, 71-70 τον Παναθηναϊκό και... 1-1

Την πρώτη της νίκη μετά από εννιά ολόκληρα χρόνια απέναντι στον Παναθηναϊκό πήρε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 71-70 σε έναν συγκλονιστικό δεύτερο ημιτελικό των πράσινων και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε στο πρώτο ημίχρονο πως δεν θα δυσκολευτεί να φτάσει στη δεύτερη νίκη του που θα τον έφερνε με το ένα πόδι στον τελικό. Έχοντας πολύ καλούς τους Καλάθη και Μπορούση,

αλλά και τον Σίνκγλετον, η ομάδα του Πασκουάλ προηγήθηκε με 7 πόντους στο πρώτο μέρος (44-37).

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε εντελώς διαφορετική στο δεύτερο ημίχρονο και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να περάσει και μπροστά. Η Ένωση προηγήθηκε με 6 πόντους, στα 2,5 λεπτά πριν το φινάλε κι από 'κει και πέρα είχαμε ένα θρίλερ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 70-70 48 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Μαυροειδής είχε 1/2 βολές, ενώ ακολούθησε άστοχο σουτ του Ρίβερς. Ο Ούκιτς ήταν επίσης άστοχος, αλλά ο Ρίβερς αστόχησε ξανά και το τελικό 71-70 βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ.