«Λύγισε» στο Βέλγιο ο Άρης, ήττα (69-67) από την Οστάνδη (εικόνες)

Την τέταρτη ήττα του στον Δ’ όμιλο του Basketball Champions League γνώρισε ο Άρης που έπεσε μαχόμενος στο Βέλγιο.

Οι Θεσσαλονικείς «προδόθηκαν» από την αστοχία τους στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα, υπέπεσαν σε λάθη και αποχώρησαν ηττημένοι με 69-67 από την Οστάνδη, η οποία με την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-4 και «έπιασε» τον Άρη στην

κατάταξη. Ο Ντεμέτρις Μοράντ τέθηκε εκτός 12άδας, λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.

Ο Άρης ήταν απογοητευτικός από τη γραμμή των βολών (6/12) και από τα 6.75 (7/20), υπέπεσε σε 14 λάθη, αλλά ευτύχησε να έχει σε καταπληκτική βραδιά τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, βοηθώντας την ομάδα του να μείνει μέχρι τέλους σε απόσταση αναπνοής. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν ο έτερος… διψήφιος του Άρη, με 11 πόντους. Στους 4 πόντους ολοκλήρωσε ο Λευτέρης Μποχωρίδης το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τζόρτζεβιτς με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67

Με τον Τσαϊρέλη να οδηγεί την επίθεση στο πρώτο ημίχρονο (12π. σε αυτό το διάστημα) και τον Άρη να αποδίδει τα μέγιστα στα αμυντικά του καθήκοντα και στον έλεγχο των ριμπάουντ, οι Θεσσαλονικείς είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ αν υπήρχε μία επιπλέον βοήθεια στην επίθεση θα είχαν πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διαφορά μικρότερη των 6 πόντων (38-32 στο 20′).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς αύξησαν την παραγωγικότητα τους, χάρη στις εμπνεύσεις του Τσαϊρέλη κοντά στο καλάθι και τα τρίποντα των Αθηναίου και Μπελ, και η ελληνική ομάδα ισοφάρισε στο 30′ σε 53-53. Στα πρώτα λεπτά του… επιλόγου, ο Άρης χαλάρωσε αμυντικά, δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 10-3 για το εις βάρος του 63-56 στο 35΄, αλλά έβγαλε και πάλι αντίδραση… Ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη ο Άρης ολοκλήρωσε ένα σερί 6-0 για να μειώσει σε 63-62, ενώ ο Μποχωρίδης είχε την απάντηση από τα 6.75 στο τρίποντο που είχε προηγηθεί από τον Τζόρτζεβιτς, μειώνοντας και πάλι σε 66-65. Στα τελευταία 16 δευτερόλεπτα, όμως, μία λάθος πάσα του Αθηναίου, το φάουλ του Μπελ και η αστοχία του από τα 6.75, κάτι που επαναλήφθηκε και στην προσπάθεια του Αθηναίου χάρισαν στους γηπεδούχους τη νίκη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με 69-67.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο (Γαλλία), Χρούσα (Τσεχία), Βελίκοφ (Βουλγαρία)

ΟΣΤΑΝΔΗ (Ντάριο Γκιέργκια): Μπουίζ, Λασισί 12 (3), Εμβεμά 3 (1), Σαλούμου 13 (1), Μάγιερς 7, Τζόρτζεβιτς 17 (2), Γιάγκοτιτς-Κουρίτζα 3, Κέστελουτ, Γεκίρι 4, Φίλερ 10 (2).

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μποχωρίδης 3 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 20 (1), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 8 (2), Βασιλόπουλος 11 (1), Γουίβερ 8 (1), Μπένσον 7, Μπελ 5 (1).