Καρέ – καρέ το αμφισβητούμενο πέναλτι της Ρεάλ Μαδρίτης – Τα «γαλλικά» και η αποβολή Μπουφόν (video)

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League έκρινε μία αμφισβητούμενη φάση και απόφαση του διαιτητή, στον αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Γιουβέντους που έληξε 1-3 υπέρ των Ιταλών, στον επαναληπτικό του 0-3 του Τορίνο.

Ο Μπενάτια μάρκαρε από πίσω τον Λούκας Βάθκεθ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και ο διαιτητής, Μαρκ Όλιβερ, έδειξε τη βούλα του πέναλτι, σε μία αμφισβητούμενη απόφαση που ξεσήκωσε δικαιολογημένα θύελλα αντιδράσεων.

Η απόφαση του άγγλου ρέφερι έβγαλε εκτός εαυτού

τον τερματοφύλακα της Γιουβέντους, Τζίτζι Μπουφόν, ο οποίος έπεσε πάνω του διαμαρτυρόμενος πολύ έντονα με αποτέλεσμα να αντικρίσει απευθείας κόκκινη κάρτα. Ήταν η πρώτη για τον 40χρονο πορτιέρο της Μεγάλης Κυρίας σε 117 στο Champions League.

ABSOLUTE CHAOS IN MADRID!!! Benatia fouls Vazquez in the box, Michael Oliver gives a penalty, Gigi Buffon is sent off for arguing, and Szczesny comes on to attempt to save the penalty pic.twitter.com/hy2NbW3Xop