Εντυπωσιακή η Εθνική μπάσκετ Εφήβων στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού (εικόνες)

Εντυπωσίασε η Εθνική Εφήβων στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στη Σλοβακία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε άνετα με 81-67 της Σλοβενίας και «έγραψε» την πρώτη νίκη του στον Γ’ όμιλο της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλος της «γαλανόλευκης» η Φινλανδία (30/7, 16:45).

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης αποδείχθηκε υπεραρκετό για την Εθνική, προκειμένου να βάλει τις βάσεις

για μία άνετη νίκη.

Μετά το δυναμικό ξεκίνημα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στην πρώτη περίοδο, η «γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-9, εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (46-21 στο 16′) και χωρίς να ανησυχήσει από ένα ξέσπασμα των Σλοβένων κατάφερε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (+24, 50-26).

Η προσήλωση στην άμυνα και οι επιθετικές… ορέξεις του Δημήτρη Μωραΐτη έκαναν εύκολη της ζωή της Εθνικής σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, με τον γκαρντ της ΑΕΚ, μάλιστα, να… οργιάζει, σημειώνοντας στα πρώτα 20 λεπτά περίπου τους μισούς πόντους της ελληνικής ομάδας και αστοχώντας μόνο σε ένα τρίποντο και μία βολή (21π. με 5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μωραΐτης κατέβασε ταχύτητα (τελείωσε με 24 πόντους), αλλά πριν το κάνει φρόντισε να δώσει τη «σκυτάλη» στον Άλφη Πιλάβιο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και οδήγησε την Εθνική χωρίς… άγχος μέχρι το τελικό 81-67.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-50, 47-69, 67-81

Οι συνθέσεις:
ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Γκάμπερσεκ, Χέιν 8, Κλαβζάρ 8, Σούσα 7, Κλάνισεκ, Λίτσεν 5, Σούσεκ 6, Γιάντσαρ 2, Κράλι 8, Μλάκαρ 8 (2), Γιόγκαν 2, Γκορμπατσόφ 13 (3).

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζάκης Γ. 12 (3/4 τρίπ.), Μωραΐτης 24 (2 τρίπ., 8 ασ.), Καμπερίδης 1, Καλαϊτζάκης Π. 5 (1), Δούβλης, Πιλάβιος 16 (2), Δομπρογιάννης 2, Αρσενόπουλος 7, Καμπουρίδης 2, Γάργαλης 4, Λιούνης 4, Βύρλας 2.