Euroleague: «Έπεσε» στην παράταση ο Ολυμπιακός, τέταρτος ο Παναθηναϊκός (εικόνες – video)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση με 85-86 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, μετά από χιτσκοκικό φινάλε και έκανε δώρο στον Παναθηναϊκό το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague. Το σίγουρο είναι πως η Ρεάλ Μαδρίτης θα έρθει στην Αθήνα, όπως και να έχει. Αφού η οριστικά 5η «βασίλισσα» αποφασίζει αν θα είναι «κόκκινος» ή «πράσινος» ο αντίπαλός

της. Με νίκη της Ρεάλ επί της Μπάμπεργκ απόψε (22:00), ο Ολυμπιακός θα είναι 3ος και ο Παναθηναϊκός 4ος και σε αυτή την περίπτωση θα βρει στο δρόμο της τους «πράσινους». Με ήττα της, 3ος θα είναι ο Παναθηναϊκός, στην τριπλή ισοβαθμία και οι Πειραιώτες θα παίξουν με την Ρεάλ.

Ο Αρτούρας Μιλάκνις με δύο τρίποντα ήταν αυτός που έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Λιθουανούς, 71-74, στα 3:24″ πριν τη λήξη και αυτός που έκανε το 76-80, στα 55″. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» που διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά στο α’ μέρος, παρά τις απουσίες των Πρίντεζη, Παπανικολάου, ΜακΛιν και Τιλί, βρήκαν τον τρόπο να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση: Με παλικαρίσιο κάρφωμα του Κάιλ Ουίλτζερ. Ο Καναδός είχε την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας του Ολυμπιακού, αφού μετά από μία άστοχη βολή του Μπράουν στα τέλη του έξτρα πεντάλεπτου, πήρε το ριμπάουντ και έδωσε προβάδισμα, 85-84, στην ομάδα του. Ωστόσο, ο Γιανκούνας με φόλοου, έπειτα από άστοχο ντράιβ του Ουλανόβας έκανε το 85-86. Ο Σπανούλης ήταν άστοχος από την κορυφή, σε σουτ από τα 8 μέτρα, με το 85-86 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 80-80 κ.α., 85-86 παρ.

Καλύτερα από κάθε προσδοκία, λόγω των πολλών απουσιών, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε πετύχει τους 7 πόντους από το 17-6 (+11) των «ερυθρόλευκων», με τον Χόλις Τόμπσον να έχει σημαντική συνεισφορά στη ρακέτα. Ο Αμερικανός έφτασε τους 8 πόντους στην 1η περίοδο (25-10), την ώρα που ο Παούλιους Γιανκούνας είχε πετύχει τους 6 από τους 10 των Λιθουανών.

Τουπάν και Ντέιβις μείωσαν σε 25-14. Η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο τεχνικός της Ζαλγκίρις, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, για διαμαρτυρία έδωσαν την ευκαιρία στον Στρέλνιεκς να κάνει το 26-14, με τον Λετονό να βγαίνει μπροστά σε αυτή τη 2η περίοδο φτάνοντας τους 8 πόντους (3 ασίστ). Μετά το +13, 28-15, υπέρ του Ολυμπιακού, η Ζαλγκίρις απάντησε με πολυφωνία στο σκοράρισα (Ουάιτ, Πάνγκος, Καβαλιάουσκας) μειώνοντας σε 34-27. Οι Πειραιώτες είχαν έτοιμη απάντηση, δύο διαδοχικά τρίποντα από Παπαπέτρου και Στρέλνιεκς (40-27). Ο Μπόμπι Μπράουν ήταν επίσης εύστοχος έξω από τα 6.75, 43-29, για το 43-31 δια χειρός Μπράντον Ντέιβις. Το μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ, πάντως των «ερυθρόλευκων» στα πρώτα 20 λεπτά, θα συζητηθεί ανάμεσα στον Σφαιρόπουλο και τους παίκτες του. Όπως και από τον Γιασικεβίτσιους τα 0/2 τρίποντα των παικτών του.

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του στην 3η περίοδο σημειώνοντας 9 πόντους σε 5:48 λεπτά. Μετά το 57-41, όμως, ο Ολυμπιακός έκανε λάθη, ο Σπανούλης περιορίστηκε σε 2 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο (βοήθεια δεν ήρθε και από τους υπόλοιπους που πάτησαν παρκέ) και οι Λιθουανοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-13. Μπράντον και Ούντριχ ήταν τα «κρυφά χαρτιά» του Γιασικεβίτσιους για το 59-56 στο 30ο λεπτό, μετά από επιμέρους σκορ 16-25 της Ζαλγκίρις. Το παιχνίδι πλέον ήταν ντέρμπι, με τους λιγοστούς φιλάθλους του Ολυμπιακού να αφυπνίζονται στις κερκίδες.

Οι Λιθουανοί μείωναν διαρκώς στο καλάθι, έφτασαν και στο -1, 65-64, με βολή του Γιανκούνας, ενώ ισοφάρισαν σε 69-69, 4:25″ πριν τη λήξη, με τον Μπράντον Ντέιβις να έχει πετύχει τους τελευταίους 5 πόντους από τη γραμμή των βολών. Τις οποίες αύξησε σε 7/8, ισοφαρίζοντας σε 71-71, μετά από δίποντο του Σπανούλη. Ο Αρτούρας Μιλάκνις έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τη Ζαλγκίρις, 71-74, με τρίποντο στα 3:24″. Ο Μιλουτίνοβ άφησε ανεκμετάλλευτο το γκολ φάουλ, αστοχώντας στη βολή (73-74), ενώ ο Ουλανόβας πέτυχε 3 σερί πόντους (73-77). Μία ακόμη άστοχη βολή για τον Μιλουτίνοβ (74-77) και ο Ολυμπιακός ήταν με την πλάτη στον τοίχο στα τελευταία 2:37″. Ο Μιλουτίνοβ έχασε το καλάθι μόνος του, μετά από εξαιρετική πάσα του Σπανούλη, κέρδισε όμως το φάουλ και αυτή τη φορά είχε 2/2, 76-77. Στα 55″, ο Μιλάκνις «ξαναχτύπησε» με ένα τρίποντο «μαχαιριά στην καρδιά» για τον Ολυμπιακό, 76-80. Ο σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού «διόρθωσε», 78-80. Το κλέψιμο του Ιωάννη Παπαπέτρου στα 23″ και το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουίλτζερ στα 5″ έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (80-80), αφού ο Γιανκούνας αστόχησε στην τελευταία επίθεση της ομάδας του Κάουνας.

Στα 10″ πριν τη λήξη της παράτασης, ο Μπόμπι Μπράουν πήγε στη γραμμή του φάουλ, ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη 2η, αλλά ο Ουίλτζερ πήρε το ριμπάουντ πετυχαίνοντας το καλάθι, 85-84. Ο Γιανκούνας με φόλοου έπειτα από άστοχο ντράιβ του Ουλανόβας έκανε το 85-86. Η εντολή ήταν να πάρει ο Σπανούλης το τελευταίο σουτ, αλλά ήταν άστοχος από τα 8 μέτρα.

Διαιτητές: Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Σίλβα (Πορτογαλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4, Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16 (6 ασίστ, 6 λάθη), Μιλουτίνοβ 15 (9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 9, Τόμπσον 8

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (10/11 βολές), Πάνγκος 6 (6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ 6 (8 ασίστ), Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5 , Ουάιτ 7, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα)