Επιστροφή Τσουρούτα με μετάλλιο

Στο Κύπελλο Ελλάδας που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ ο πρωταθλητής ξιφασκίας του Ολυμπιακού Γιώργος Τσουρούτας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο 29χρονος αθλητής επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από ενάμιση χρόνο απουσίας λόγω χειρουργείου στο οποίο είχε υποβληθεί και η επάνοδος του είναι άκρως επιτυχημένη.Ο Έλληνας πρωταθλητής
είχε τέσσερις νίκες και μια ήττα στη φάση των ομίλων ενώ στη συνέχεια της διοργάνωσης στα νοκ-άουτ παιχνίδια επικράτησε με 15-7 του Γιαννακόπουλου (φάση των «32»), με 15-7 του Ζαραβέλη (φάση των «16») και με 15-12 του Σαρή για τα προημιτελικά φτάνοντας στα ημιτελικά όπου ηττήθηκε με 15-13 από τον Γιακουμάτο κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο.Στην ίδια διοργάνωση έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση σε αγώνες ανδρών οι Ιάσωνας Λεσγίδης, Κωνσταντίνος Μουμτζίδης, Παναγιώτης Πολυζωίδης και Γαληνός Χρήστου αποκομίζοντας σημαντικές εμπειρίες για το μέλλον.Επόμενη μεγάλη διοργάνωση-στόχος για τον Γιώργο Τσουρούτα είναι το Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί στις 29 Οκτωβρίου στο Λονδίνο.

The post Επιστροφή Τσουρούτα με μετάλλιο appeared first on REDPLANET.GR.