Δραματική πρόκριση ΟΣΦΠ στο Χρυσό Σετ

Το χρυσό σετ χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να πάρει την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup μετά την ήττα του με 3-1 σετ από την Ινεγκόλ στο κλειστό του Ρέντη και φυσικά το «καρδιοχτύπι» έδωσε στο τέλος τη θέση του στη χαρά για την επιτυχία.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός καθώς οι Πειραιώτες

μετά τη νίκη με 3-0 στην Τουρκία επί της Ινεγκόλ, τελικά χρειάστηκαν το χρυσό σετ, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup (σ.σ. ο κανονικός αγώνας έληξε 3-1 σετ υπέρ των φιλοξενουμένων).

Η Ινεγκόλ ξεκίνησε δυνατά και αποφασισμένη στο παιχνίδι και πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 19-18, όμως οι Τούρκοι κατάφεραν και το γύρισαν περνώντας μπροστά με 23-22 και έκαναν το 1-0 με 26-25.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο σετ, πήρε γρήγορα κεφάλι με +5 και 12-7 που έφτασε μέχρι 22-14 και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Τούρκοι δεν πτοήθηκαν και ήταν καλύτεροι στο τρίτο σετ, πάτησαν… γκάζι μετά το 19-18 και έκαναν το 2-1, ενώ και στο τέταρτο σετ οι ερυθρόλευκοι παραδόθηκαν μετά το 16-14, με την Ινεγκόλ να παίρνει τη νίκη που έστειλε το ματς στο χρυσό σετ.

Εκεί ο Θρύλος έβγαλε ψυχή και καρδιά στο ταραφλεξ και πήρε κεφάλι με 7-4. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 11-11, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο +2 με 13-11, με πόντους των Αλεξίεφ και Πετρέα και να φτάνει στην κατάκτηση της πρόκρισης.

ΣΕΤ: 24-26, 25-17, 20-25, 21-25
ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ: 15-13

The post Δραματική πρόκριση ΟΣΦΠ στο Χρυσό Σετ appeared first on REDPLANET.GR.