Του έκλεισε το σπίτι!

Ο Ολυμπιακός όντας καλύτερος σε σχεδόν όλο τον αγώνα και κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού μέσα στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-1 στην σειρά των τελικών της Α1, σπάζοντας το πλεονέκτημα της έδρας των «πρασίνων».

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 64-69 και πλέον θέλουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα για να φτάσουν στο πολυπόθητο 3-1, που θα ισοδυναμεί

με το πρωτάθλημα Ελλάδας.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Βασίλης Σπανούλης με 14 πόντους.

Από τον Παναθηναϊκό, διασώθηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 18 πόντους, αλλά παράλληλα ήταν και ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη.

Ο αγώνας…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο ορεξάτος τον αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-7 στο 3’.5’’. Στην συνέχεια, όμως, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να μειώσει σε απόσταση αναπνοής (11-12) χάρις σε καλάθι του Διαμαντίδη. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-21, χάρις σε ωραία προσπάθεια του Ντάνστον στην εκπνοή.

Εξαιρετικός ήταν και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχοντας «καθαρό μυαλό» στην επίθεση κατάφεραν στο 14’ να προηγούνται με 20-29. Αυτή η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +11 (22-33) για τους φιλοξενούμενους στο 16’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 28-36, καθώς οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν κάπως στην άμυνα και μείωσαν στο σκορ.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ δυνατή άμυνα και στα όρια του φάουλ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει τρία λεπτά για να σκοράρει. Με τρίποντο, όμως, ο Λοτζέσκι έσπασε τον… γόρδιο δεσμό (30-39) και έδωσε τη δυνατότητα στους συμπαίκτες του να ανακάμψουν. Στο 26’ η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με +15 (36-51) χάρις σε λέι απ του Σπανούλη, ενώ στην εκπνοή με κάρφωμα του Πέτγουεϊ, μετά από άστοχο τρίποντο του Σπανούλη, έκανε το 40-56, το οποίο και ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη μπήκαν στο παρκέ, αναζητώντας ένα «μικρό θαύμα» κατάφεραν να μειώσει στο 34’ σε 48-56 και αναπτέρωσαν κάπως τις ελπίδες τους για ανατροπή του σκορ. Στο 35’, ο Πρίντεζης έκανε το 50-62 δίνοντας πάλι σημαντική διαφορά στους Πειραιώτες. Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν είχε πετάξει… λευκή πετσέτα και μείωσε στους έξι πόντους (58-64) στο 37’ με δύο βολές του Λάσμε, ενώ ο Φώτσης έριξε τη διαφορά στους 4 μετά από λάθος στην επίθεση του Ολυμπιακού στο 38’. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έπαθαν επιθετικό μπλακ - άουτ, είδαν τον Διαμαντίδη με δύο βολές να μειώνει στο καλάθι, 1’.34’’ πριν το τέλος. Ο Μάντζαρης στην συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Διαμαντίδης έκανε λάθος πάσα στην επίθεση με την κατοχή να επιστρέφει στους «ερυθρόλευκους». Ο Σπανούλης δεν άφησε να πάει χαμένο το λάθος του αρχηγού του Παναθηναϊκού και με ωραία ενέργεια έκανε το 62-66. Τελικά, ο Ολυμπιακός χάρις σε μία βολή του Κόλινς και δύο του Σπανούλη επικράτησε με 64-69 και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-36, 40-56, 64-69

Παναθηναϊκός (Φ. Αλβέρτης): Μπράμος 6 (2), Φώτσης 2, Λάσμε 16, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 18 (2), Γκιστ 8, Ματσιούλις 8, Ράιτ 4.

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 12 (2), Ντάνστον 6, Σπανούλης 14 (1), Περπέρογλου 2, Κόλινς 4, Σίμονς 2, Λοτζέσκι 8 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 8 (2).