Θριάμβευσε στο "κλάσικο" η Μπαρτσελόνα

Δηλητηριώδες αποδείχτηκε ένα... δάγκωμα του Λουίς Σουάρες για την Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ουρουγουανός πήρε στην πλάτη του την Μπαρτσελόνα την οδήγησε στη νίκη με σκορ 2-1 στο «Καμπ Νου» και πλέον η κούπα του πρωταθλήματος εξαρτάται αποκλειστικά από τους Καταλανούς!

Φοβερό clasico στην Βαρκελώνη με την «βασίλισσα» να κάνει ό,τι θέλει τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο και την «Μπάρτσα» να χάνει ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να συντρίψει την αντίπαλό της στο δεύτερο.

Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό έπειτα από στημένη φάση ο Ζερεμί Ματιέ, ενώ με την συμπλήρωση μισής ώρας (31’) ο Κριστιάνο Ρονάλντο απάντησε για τους Μαδριλένους. Σε ένα σημείο όπου οι Καταλανοί δεν φαίνονταν ιδιαίτερα απειλητικοί «χτύπησε» ο Σουάρες κάνοντας το 2-1 στο 56’.

Αριθμός ρεκόρ τη φετινή σεζόν για την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου», καθώς κόπηκαν 98.760 εισιτήρια.