Νίκη χωρίς πρωτιά για τον ΠΑΟ

04:01 14/1/2010 - Πηγή: TVXS
14. Ιανουαρίου 2010 - 3:37

Αν και δυσκολεύτηκε στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκό, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς Διαμαντίδη, Σπανούλη και Πέκοβιτς, νίκησε και μέσα στη Γερμανία την Όλντενμπουργκ στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης με 67-64!

Οι «πράσινοι», όμως έμειναν στη δεύτερη θέση του 4ου ομίλου της Ευρωλίγκα, αφού το… δώρο απ’ το Μιλάνο δεν έφτασε ποτέ, με τη Ρεάλ να επικρατεί της Αρμάνι με 75-66 και να κατακτά την κορυφή.

Με τους Καλάθη, Νίκολας, Περπέρογλου,

Φώτση και Μπατίστ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Με κορυφαίο τον Μάικ Μπατίστ (21 πόντους), η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πήρε το προβάδισμα κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με νταμπλ σκορ (20-10). Η Όλντεμπουργκ δεν μπορούσε ν’ ακολουθήσει στο ρυθμό της ελληνικής ομάδας, με τη διαφορά δυναμικότητας, παρά τις πολλές απουσίες να είναι ορατή.... Το «τριφύλλι» με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, διατήρησε το προβάδισμα… ασφαλεί