22η αγωνιστική: Νίκη για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Λάρισα

23:37 13/2/2010 - Πηγή: TVXS
13. Φεβρουαρίου 2010 - 23:18

Η ΑΕΚ έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα του μαχητικότατου Πανθρακικού με 2-1. Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα απ’ τους «Ζωσιμάδες», του ΠΑΣ με 1-0 για την 22η αγωνιστική της Σουπερλίγκα και πήρε τη ρεβάνς για τον αποκλεισμό-εφιάλτη απ’ το Κύπελλο Ελλάδος. Νίκη-χρυσάφι για τη Λάρισα με 1-0 απέναντι στην Ξάνθη.

Το «χρυσό» τέρμα για την ομάδα του ΠΑΟΚ σημείωσε με πολύ όμορφο σουτ ο Γιώργος Φωτάκης στο 43'.

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική για περίπου 50 λεπτά, όταν και πέτυχε τα δύο τέρματά της με τους Σκόκο (11’) και Χέρσι (48’), ωστόσο στην συνέχεια χαλάρωσε. Δέχθηκε το γκολ από τον πολύ καλό Μπέλεκ στο 55’ και στην συνέχεια δέχθηκε πίεση ακόμα και για την ισοφάριση. Οι εικόνες των παικτών της Ένωσης να διώχνουν… όπως – όπως στα τελευταία λεπτά είναι χαρακτηριστική.

Το ματς Λάρισα-Ξάνθης έγινε σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο, που θύμιζε περισσότερο βούρκο, με την Ξάνθη πάντως να δικαιούται κάτι περισσότερο, βάση της απόδοσης και τ