Τρικυμία στην επίθεση για την εθνική

Η καλή ημέρα, λένε, φαίνεται από το πρωί. Κι η εθνική, από την αρχή του ματς δεν έδειχνε υπομονή και καθαρό μυαλό στην επίθεση. Ετσι, παρά το γεγονός ότι η αμυντική λειτουργία ήταν καλή, δεν μπορούσε να πάρει σημαντικό προβίδισμα. Από την ελληνική ομάδα έλειπε το εύκολο καλάθι και οι σωστές επιλογές. Ολα άρχισαν να στραβώνουν περισσότερο από τη δεύτερη ποερίοδο όταν η εθνική είχε 4/11 σου και 7 λάθη, ενώ και η άμυνα άρχισε να προβληματίζει.  Ετσι, οι παίκτες των Σκοπίων  πότε με το περιφερειακό σουτ, πότε με τις διεισδύσεις του Μακ Κάλεμπ, που έκανε όλη τη ζημιά, όχι μόνο  πέρασαν μπροστά στο σκορ
αλλά από την τρίτη περίοδο άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά 6-8 πόντων. Και στην τελευταίο περίοδο, η κατάσταση για την ελληνική ομάδα έγινε χειρότερη, αφού η διαφορά έφτασε και το +17 (2.44 πριν από το τέλος)! Η εθνική, τέλειωσε το ματς με ποσοστό στα σουτ μόλις 31,1%! Είχε 15/42 διποντα, 4/19 τρίποντα, 16/21 βολές. Εκανε και πάλι περισσότερα λάθη (13 έναντι 7), ενώ πήρε περισσότερα ρημπάουντ (44 έναντι 39). Πολύ άσχημα στην επίθεση, αλλά και γενικά από ένα σημείο και έπειτα έλειψε και η καλή άμυνα (ιδιαίτερα στην περιφέρεια), των προηγούμενων αγώνων. Φυσικά, ο Ηλίας Ζούρος θα πρέπει να αλλάξει αρκετά πράγματα ενόψει των δύο επόμενων  αγώνων στην πρώτη φάση, με Μαυροβούνιο (αύριο) και Κροατία (τη Δευτέρα).   Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-30, 47-50, 58-72 Ελλάδα): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 10 (10 ριμπάουντ), Ζήσης 9 (4ασ, 8 ριμπάουντ), Βασιλειάδης 3 (1), Καλάθης 7 (1), Φώτσης 16 (2), Παπανικολάου 1, Μαυροειδής 1, Μπράμος, Κουφός 3, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6. ΠΓΔΜ : Ιλιέφσκι 6 (2), ΜακΚάλεμπ 27 (1), Μιρακόφσκι, Σιμονόφσκι, Σοκόλοφ, Στογιανόφσκι Ν. 3, Άντιτς 12 (2/3 τριπ ριμπάουντ), Γκετσέφσκι 11 (1), Τσεκόφσκι 11 (3), Σαμαρτσίσκι, Νικολόφσκι, Στογιανόφσκι Β. 2.