Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 90-75: Ξέμεινε από δυνάμεις στο τέλος…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 90-75 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 23η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 14-9 και να αποκτά «συγκάτοικο» στην τέταρτη θέση τη Φενερμπαχτσέ.

Οι Πράσινοι «προσγειώθηκαν» απότομα μετά την νίκη στο πρωτάθλημα επί του Ολυμπιακού, ενώ γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην Ευρωλίγκα μετά

από 4 αγωνιστικές.

Ανοιχτό ματς και ισχνό προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, κάτι που αποτυπώνεται και από την παραγωγικότητά τους. Η Μακάμπι πήρε προβάδισμα 4 πόντων (11-7) στα πρώτα τρία λεπτά, ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Ναν, Μήτογλου και Γκραντ να είναι σε καλή μέρα. Ο Παπαπέτρου με λέι-απ σκόραρε και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (18-21).

Προηγήθηκε με 6 το Τριφύλλι, ανατροπή από την Μακάμπι και +7 στο πρώτο ημίχρονο

Η αναμέτρηση συνέχισε να έχει γρήγορο ρυθμό, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν καλή επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Οι Πράσινοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (29-35) με το τρίποντο από τον Γκραντ και το καλάθι του Γκραντ, ο οποίος έφτασε τους 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια οι Ισραηλινοί έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να σκοράρει. Η ομάδα του Όντεν Κάτας έτρεξε ένα σερί 14-1 υπέρ της και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7 χάρις στο τρίμποτο του Λορέντσο Μπράουν (43-36).

Προβάδισμα 13 πόντων η Μακάμπι, μείωσε στους 3 ο Παναθηναϊκός

Η Μακάμπι άρχισε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα με 13 πόντους με τον Μπόλντγουιν να πετυχαίνει 7 από αυτούς (55-42). Η Ομάδα του Εργκίν Αταμάν, όμως έδειξε χαρακτήρα και άρχισε να μειώνει τη διαφορά, με τους Κώστα Αντετοκούνμπο και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να δίνουν ώθηση στην ομάδα, σε ένα σημείο που έδειχνε να έχει «κολλήσει» επιθετικά. Με τρίποντο του Καλαϊτζάκη οι Πράσινοι μείωσαν στους 3 (62-59).

Περισσότερα σε λίγο… ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Γουέμπ 4 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 14 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μένκο , Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3 , Ριβέρο 4 , Νίμπο 14 (12 ριμπάουντ) , Μπλατ 6 (2) , Κόλσον 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ) , Παπαπέτρου 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 13 (25 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ναν 13 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Λεσόρ 4 (6 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 5 (1/6 τρίποντα) , Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 13 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη)