Κόκκινο πάρτι στο λιμάνι!

Μαγική βραδιά για τον Ολυμπιακό του στρατηγού Ερνέστο Βαλβέρδε χθες στο «Γ. Καραϊσκάκης»! Σκόρπισε την πρωταθλήτρια Γερμανίας Μπορούσια Ντόρτμουντ σημειώνοντας την πρώτη νίκη με σκορ 3-1 στους ομίλους του εφετινού Τσάμπιονς Λιγκ.Το τρίποντο δίνει πολλές ελπίδες στην πειραϊκή ομάδα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ ταυτόχρονα ανοίγει την πόρτα της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Με βασική
προϋπόθεση να πετύχει δύο εκτός έδρας νίκες στα ερχόμενα παιχνίδια με Ντόρτμουντ (1η Νοεμβρίου), Μαρσέιγ (23 Νοεμβρίου). Πάνω από 30.000 φίλοι του Ολυμπιακού απόλαυσαν ματς υψηλού επιπέδου που πρόσφερε η ομάδα τους. Η πειραϊκή ομάδα συνέχισε την καλή παράδοση που έχει με τις γερμανικές ομάδες (νίκες επί των Μπάγερν Λεβερκούζεν 6-2, Χέρτα 4-0, Βέρντερ Βρέμης 3-0 και 2-1 εκτός).Ο Ερνέστο Βαλβέρδε με ενδεκάδα - έκπληξη έκανε ματ στον συνάδελφό του, τεχνικό της Ντόρτμουντ, Γιούργκεν Κλοπ. Με τον Μακούν στο κέντρο (για πρώτη φορά στην ενδεκάδα), τον Χολέμπας αριστερό χαφ, τον Μαρκάνο αριστερό μπακ, τον Μιραλάς δεξιό εξτρέμ, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος αγωνιστικά σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα με την ΑΕΚ, έκανε τους Γερμανούς να υποφέρουν στο Φάληρο. Ολοι δούλεψαν για τη μεγάλη νίκη, ακόμα και ο γκολκίπερ Κοστάντσο. Πάντως οι μεγάλες προσωπικότητες όπως είναι οι Τζιμπούρ, Μιραλάς, Ιμπαγάσα, Μακούν, Ορμπάιθ, Μέλμπεργκ έκαναν τον Θρύλο μεγάλο Ευρωπαίο! ΑΠΟ ΝΩΡΙΣΟ Ολυμπιακός, αφού ξεπέρασε τα πρώτα πέντε λεπτά χωρίς να πληρώσει την ολιγωρία στην άμυνα, σημείωσε γκολ νωρίς νωρίς. Στο 8', στην πρώτη επιθετική προσπάθειά της, η πειραϊκή ομάδα έκανε ευτυχισμένους τους φιλάθλους της. Σε σέντρα του Μαρκάνο, ο Χολέμπας, ο οποίος είχε τρυπώσει στην καρδιά της γερμανικής άμυνας, πετάχτηκε και με κεφαλιά νίκησε τον Βαϊντενφέλερ.Η πρωταθλήτρια Γερμανίας απείλησε με τους Πέρισιτς (4'), Καγκάβα (5'). Μετά το 15' υπήρξε διαφορά συναισθημάτων στις εξέδρες.Οι φάσεις ξετυλίχτηκαν σαν κινηματογραφική ταινία μπροστά στις δύο εστίες. Οι γερμανοί φίλαθλοι - πάνω από 1.000 - σε μια γωνία του γηπέδου πανηγύρισαν την ισοφάριση στο 26': σε αδράνεια της ερυθρόλευκης άμυνας, ο Πέρισιτς έβγαλε σέντρα, ο πολωνός φορ Λεβαντόφσκι πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής ανενόχλητος έπιασε συρτό σουτ για να φέρει το ματς στα ίσα, 1-1. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του α' ημιχρόνου, το «Γ. Καραϊσκάκης» πήρε φωτιά. Ο Μιραλάς γύρισε μέσα στην περιοχή και ο Τζιμπούρ με εντυπωσιακή ενέργεια, αφού απέφυγε τον Σούμποτιτς, με βολίδα έστειλε στον έβδομο ουρανό τους φιλάθλους του Ολυμπιακού: 2-1 (40').ΜΕ ΘΡΙΑΜΒΟΣτο β' ημίχρονο έπεσε ο γρήγορος ρυθμός, ωστόσο ευκαιρίες δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν, στο 52' με τον Λεβαντόφσκι και στο 66' με τη δεύτερη αλλαγή του Κλοπ, Μπλατζικόφσκι. Ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μοντέστο (κεφαλιά μπλόκαρε ο Βαϊντενφέλερ), όμως ο γάλλος αμυντικός σφράγισε τη νίκη του Ολυμπιακού στο 78': σε φάουλ του Ιμπαγάσα ο Μοντέστο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο 34χρονος Ολλανδός Μπας Ναϊχάους είχε μια εξα