Αγαπημένη ξανά!

Ηεθνική ομάδα είχε κυκλώσει στο πρόγραμμά της στο Βίλνιους την 3η αγωνιστική και τη Γεωργία, αλλά η... πελατειακή σχέση που έχει αναπτύξει από το 2007 και μετά με τους Σλοβένους άλλαξε τα δεδομένα. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου νίκησε για τρίτη συνεχόμενη φορά τη Σλοβενία και πλέον δεν στοχεύει σε μια απλή πρόκριση στα προημιτελικά αλλά σε καλό πλασάρισμα στον όμιλό της. Αύριο κόντρα στη Ρωσία (21.00, ΕΤ1) ο αγώνας με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ο οποίος είχε
μιλήσει με απαξιωτικό τρόπο για την Ελλάδα πέρυσι στην Τουρκία, είναι ευκαιρία για την ομάδα να πάρει τη ρεβάνς για τις κατηγορίες του προπονητή της Εθνικής Ρωσίας (και της Μακάμπι), αλλά και να διεκδικήσει την πρώτη θέση του ομίλου. «Οι Ρώσοι είναι πολύ δυνατοί και παίζουν χρόνια με αυτό τον κορμό. Είναι και ο Κιριλένκο φέτος στην ομάδα. Ελπίζω να τους κερδίσουμε και να πάμε ακόμα ψηλότερα στον όμιλο. Είναι ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος», σχολίασε ο Νίκος Ζήσης που όσο νηφάλιος ήταν μετά τα τρίποντά του που ήταν σαν μαχαιριές στην καρδιά των Σλοβένων άλλο τόσο ήρεμος ήταν στις δηλώσεις του. Εξάλλου, ίδια αντίδραση είχε μετά το 1/10 σουτ στο ματς με την Κροατία. «Αυτοί που αστοχούν θα ευστοχήσουν και αυτοί που ευστοχούν θα αστοχήσουν», σχεδόν είχε προφητεύσει. Ο διεθνής άσος που ήταν πρωταγωνιστής και στις μεγάλες νίκες της Εθνικής επί της Σλοβενίας στη Μαδρίτη (2007) και το Κατοβίτσε (2009), είχε 6/12 σουτ (με 3/8 δ., 3/4 τρ.) σημειώνοντας δύο από τα 5/7 τρίποντα που πέτυχε η ομάδα του Ζούρου στην τελευταία περίοδο. Υστερα από το εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Εθνική προηγήθηκε με 15 πόντους (35-20 στο 18'), η Σλοβενία μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και την κατάφερε εκμεταλλευόμενη τα επιθετικά ριμπάουντ και το κρεσέντο του Ζόραν Ντράγκιτς που μόνος του μετέτρεψε το 44-37 σε 44-33, το οποίο έγινε 44-46 με τρίποντο του Σμόντις. Στην τελευταία περίοδο όμως η Εθνική βρήκε και πάλι την αυτοπεποίθησή της από την άμυνα και με τρίποντα των Παπανικολάου (δύο σερί), πήρε τον έλεγχο στα χέρια της χωρίς όμως να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ζήσης με τρίποντο στα 66'' έκανε το 61-57 και ο Φώτσης από το «κόρνερ» τελείωσε τους Σλοβένους (64-58 στα 37''), που με εντολή Μάλκοβιτς επέμειναν στη ζώνη ακόμη και όταν το ματς είχε κριθεί. Αντί να επιδιώξουν να τροχίσουν τη διαφορά, επέτρεψαν στην Ελλάδα να την εκτοξεύσει στους εννέα πόντους (69-60), γεγονός που μπορεί να μετρήσει στις τελικές ισοβαθμίες. ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλόκαρ, Λάκοβιτς 14, Οζμπολ 3, Σμόνιτς 5, Ούντριχ, Μούριτς 1, Γκ. Ντράγκιτς, Γιαγκοντνικ, Ζ. Ντράγκιτς 10, Μπέγκιτς 8, Λόρμπεκ 10.ΕΛΛΑΔΑ: (18/43 δ., 9/17 τρ., 6/8 β., 28-9 ρ., 12 ασ., 4 κλψ., 3 κοψ., 10 λ.): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 8, Ζήσης 19 (3/8 δ., 3/4 τρ., 4/4 β., 5 ρ.), Βασιλειάδης 5, Καλάθης 7 (2 ασ.), Φώτσης 7, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 2, Μπράμος 7, Κουφός 6 (8 ρ.), Καϊμακόγλου 2.