Η Κολομβία… δάγκωσε την Ουρουγουάη!

Με δύο υπέροχα γκολ του Χάμες Ροντρίγκεζ, η Κολομβία δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Ουρουγουάη και πήρε την πρόκριση στους 8 του Μουντιάλ.

Η Ουρουγουάη… αποδυναμωμένη μετά την τιμωρία του Λουίς Σουάρες από τη FIFA για τη δαγκωματιά στον Κιελίνι κατάφερε να είναι ανταγωνιστική μέχρι το 28ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η κλάση του Ροντρίγκεζ, ο οποίος με ένα εκπληκτικό σουτ έκανε το 1-0.

Ο ίδιος παίκτης… κλείδωσε τη νίκη – πρόκριση για τους Κολομβιανούς στο ξεκίνημα

του 2ου ημιχρόνου. Ο Γκουαρδάδο πάσαρε υπέροχα με το κεφάλι στον Ροντρίγκεζ, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να γράψει το 2-0 στο 50`.

Η Κολομβία διαχειρίστηκε με ιδανικό τρόπο το υπέρ της σκορ και δεν επέτρεψε σε καμία περίπτωση την Ουρουγουάη να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Κράτησε το 2-0 μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση στην οκτάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία.