ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ: Με 5άρα η φιέστα του Πρωταθλητή Ολυμπιακού – 5 γκολ από τον Μπεργκ στο 6-1 του ΠΑΟ

Οι 85 βαθμοί δεν έφτασαν στον Ολυμπιακό για να πανηγυρίσει το 43 ο Πρωτάθλημα. Στην 30ή και τελευταία ημέρα της Σούπερ Λιγκ, έβαλε 5 γκολ στην Καλλονή και αποχαιρέτισε τους χιλιάδες οπαδούς του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΑΛΛΟΝΗ 5-0

Παίκτες και φίλοι του Ολυμπιακού, πανηγύρισαν στο Γ.Καραισκάκης την κατάκτηση του 43ου πρωταθλήματος Ελλάδας,

βάζοντας 5 γκολ στην ήδη υποβιβασμένη Καλλονή. Ο Παναθηναικός, πάλι στα πλέι οφς, κλείνοντας και αυτός εντυπωσιακά τη σαιζόν, κερδίζοντας με 6-1 τον Πανθρακικό στο ΑΠ.Νικολαίδης, με 5 γκολ από τον σούπερ σταρ Μάρκους Μπεργκ.

Στο 22ο λεπτό ο Φορτούνης σημείωσε το πρώτο γκολ με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά.

Στο 35ο λεπτό, ο Νταβίντ Φουστέρ , επίσης με φάουλ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα .

Στο 61ο λεπτό, ο Κασάμι με πλασε μεσα από την περιοχή σημείωσε το 3-0

Στο 77` ο Ελαμπντελαουϊ μετά από καταπληκτική ενέργεια του Ιντέγε, πέτυχε το 4-0 και στο 84ο λεπτό ο Νιγηριανός επιθετικός έκλεισε την χρονιά με ένα εντυπωσιακό γκολ διαμορφώνοντας το 5-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα (72` Σιόβας), Μποτία, Μαζουακού, Ζντιέλαρ, Κασάμι (63` Ντουρμάζ), Ερνάνι (63` Καμπιάσο), Φορτούνης, Φουστέρ, Ιντέγε.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Γουερέ (83` Φιορέτος), Ούκα (65` Ευαγγελιδάκης), Αναστασιάδης, Γκόλιας, Γιορέντε, Γιουκαρής, Μπλάζιτς, Μίκιτς, Ξύδας (64` Χατζηδημητρίου), Μανούσος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 6-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ που πέτυχε πέντε γκολ (23΄,41΄,45΄+2, 52΄, 61΄) και τον Λέτο στο 100ό του παιχνίδι με την φανέλα του «τριφυλλιού» να κάνει ένα ακόμη σπουδαίο παιχνίδι (τρεις ασίστ), ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 6-1 τον Πανθρακικό στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Super League (30ή αγωνιστική). Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βιγιαφάνες στο 71΄.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 23΄ με το εύκολο τελείωμα του Μπεργκ, «προιόν» της άψογης συνεργασίας που προηγήθηκε ανάμεσα στους Βιγιαφάνες-Λέτο και στην αίστ που έβγαλε ο τελευταίος στον Σουηδό στράικερ.

Στο 41΄ ο Μπεργκ με εξαιρετικό τελείωμα από την ασίστ του Βιγιαφάνες «έγραψε» το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και πάλι ο Σουηδός βρέθηκε στη σωστή θέση μετά την απόκρουση του Τζελέπη στο σουτ του Λέτο από κοντά και σε άδεια εστία «έγραψε» το 3-0 σα σε προπόνηση.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τον Πανθρακικό. Ο Μουδούρογλου πρόλαβε την έξοδο του Γιαννακόπουλου στο 49΄ και μείωσε για την ομάδα της Κομοτηνής.

Στο 52΄ ο Μπεργκ από την ασίστ του Λέτο βρήκε δίχτυα για 4η φορά (4-1).

Στο 61΄ παρόμοια φάση, πάλι με τον Λέτο να δίνει… μισό γκολ στον Σουηδό κι εκείνος με ιδανικό τελείωμα έβαλε ξανά τη σφραγίδα του!

Στο 71΄το έκτο γκολ από τον Λούκας Βιγιαφάνες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Α.Στραματσόνι): Γιαννακόπουλος, Χουχούμης, Μολέδο, Μέστο, Τελάντερ, Λουντ (46΄ Εβαντζελίστα), Λαγός, Βιγιαφάνες, Καλτσάς (59΄ Βλαχοδήμος), Λέτο, Μπεργκ.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ζ.Στοΐνοβιτς): Τζελέπης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Ηλιάδης (15΄ Μουδούρογλου), Χασομέρης, Γαβριηλίδης, Χρήστου, Ρούσσος, Μπουγαϊδης (55΄ Νικόλτσης)., Μπαϊκαρά, Τσιάρας