ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΝΑΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 82-72 – Η ελληνική ομάδα πάει Λονδίνο στο Final -4

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αναντολού Εφές, επικρατώντας με 82-72 στο ΣΕΦ και εξασφάλισε την συμμετοχή του στο Final 4 της Euroleague, για όγδοη φορά στην ιστορία του και τέταρτη τα τελευταία πέντε χρόνια. Κακή εμφάνιση

στο πρώτο ημίχρονο από την ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία βελτίωσε αισθητά την απόδοση της στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (7-6, 2′).

Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των ερυθρόλευκων και με τους Φάρμαρ και Σαβάνοβιτς, έκαναν επιμέρους σκορ 7-2 και ξέφυγαν με τέσσερις (13-9, 4′).

Με καλάθι του Λούκας, η Εφές ανέβασε την διαφορά της στους έξι (17-11, 6′), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε στην συνέχεια και με τους Πρίντεζη, Σπανούλη και Κατσίβελη, έκανε ένα 5-2 και μείωσε σε 16-19 στο 8′.

Ο Γκιουλέρ έδωσε… αέρα πέντε πόντων στην Εφές (23-18), αλλά με τρίποντο του Πάουελ στην εκπνοή, οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με -2 (21-23).

Κακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας του Μπαρτζώκα στην δεύτερη περίοδο. Η ελληνική ομάδα ήταν νευρική στην επίθεση, πολύ άστοχη από τα 6,75μ. (2/12), ενώ είχε και πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα.

Το συγκρότημα του Μαχμούτι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα προβλήματα του Ολυμπιακού και με τρία συνεχόμενα τρίποντα των Γκιουλέρ, Φάρμαρ και Τουντσερί, έκανε σερί 13-0 και ξέφυγε με 15 (36-21, 4′).

Με τους Περπέρογλου και Χάινς, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 και μείωσε σε 27-38, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Παπανικολάου, οι ερυθρόλευκοι έκαναν επιμέρους σκορ 6-3 στα τελευταία τρία λεπτά και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -8 (33-41). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 21% στα τρίποντα (4/19) και 50% στα δίποντα (7/14).

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η τουρκική ομάδα εκμεταλλεύτηκε, με τους Λούκας και Σαβάνοβιτς, την αστοχία των γηπεδούχων και ξέφυγε με 12 (47-35) στο 23′.

Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπαρτζώκα… ξύπνησε, έσφιξε την άμυνα της και με πρωταγωνιστές τους Πάουελ, Σπανούλη και Σλούκα στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ 14-2 και ισοφάρισε σε 49-49 στο 28′.

Με την ψυχολογία υπέρ του και με όπλο την άμυνα του, ο Ολυμπιακός διεύρυνε το επιμέρους σκορ σε 16-3, με καλάθι και βολή του Πρίντεζη και πήρε το προβάδισμα με 52-50 στο 28′, μετά το 7-6 της πρώτης περιόδου!

Παρά το ξέσπασμα του Ολυμπιακού, η ομάδα του Μαχμούτι κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 55-54, μετά από δύο εύστοχες βολές του Γκονλούμ.

Η ελληνική ομάδα ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και πόντους των Αντιτς, Λο και Περπέρογλου, οι ερυθρόλευκοι έκαναν σερί 7-0 και ξέφυγαν με έξι (61-55, 32′).

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισα να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και με τρίποντο του Περπέρογλου, έφτασαν το επιμέρους σκορ στο 12-4 και αύξησαν την διαφορά τους στο +7 (66-59), στο 34′.

Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ευρώπης… κόλλησαν στην συνέχεια, δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα των τούρκων, οι οποίοι με τους Λούκας, Σιπ και Τουντσερί, απάντησαν με ένα δικό τους 8-0 και πήραν το πριοβάδισμα με 67-66, στο 36′.

Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Σπανούλη και Πρίντεζη, έκαναν επιμέρους σκορ 7-1 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με πέντε (73-68), στο 38′.

Με βολές των Σιπ και Ερντέν, η Εφές μείωσε σε 70-73, αλλά ο Λο, με εύστοχο τρίποντο, έδωσε… αέρα έξι πόντων στον Ολυμπιακό (76-70), σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (1.22 για το τέλος).

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν στην συνέχεια τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι κράτησαν εύκολα το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος, επικράτησαν με το τελικό 82-72 και πήραν την πρόκριση στο Final 4 του Λονδίνου.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 12-18, 21-14, 28-17.