ΚΑΛΛΟΝΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1 με γκολ του Μανιάτη

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του, ο Ολυμπιακός νίκησε με την Καλλονή στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη βελτιώθηκαν και πήραν το πρώτο εφετινό τους «τρίποντο». Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε η Καλλονή στην παρθενική της εμφάνιση στο κορυφαίο επαγγελματικό πρωτάθλημα.

Το ματς στο δεύτερο μέρος άλλαξε εντελώς εικόνα και σε αυτό συνετέλεσε το γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού. Στο 61΄,μετά την επέμβαση του Σιδεράκη στο πλασέ του Κάμπελ, το κόρνερ που εκτέλεσε ο Τσόρι Ντομίνγκες έδωσε τη δυνατότητα στο Μανιάτη με σουτ στην κίνηση να κάνει το 1-0 για τους Πειραιώτες.

Δύο λεπτά μετά ο Λεοζίνιο σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με το Ρομπέρτο πλάσαρε άουτ, ενώ αμέσως μετά ο Σιδεράκης έκανε την επέμβαση του αγώνα στο κοντινό πλασέ του Μήτρογλου.