ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 1-0 ! Παγκόσμια βασίλισσα – Δεν μας αρέσει, αλλά το άξιζε!

Η Γερμανία κατέκτησε το Μουντιάλ 2014, καθώς νίκησε με 1-0 την Αργεντινή στον τελικό του “Μαρακανά”, χάρη σε εξαιρετικό γκολ του Μάριο Γκέτσε στην παράταση (113′).

Αυτή είναι το 4ο τρόπαιο της Γερμανίας στην ιστορία της, με τα υπόλοιπα να είναι ως Δυτική Γερμανία στα Μουντιάλ 1954, 1974 και 1990 (ας είχε πέσει το τοίχος του Βερολίνου του το 1989).

ΤΕΛΟΣ! Η ΚΟΥΠΑ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!

121′ Φάουλ σε ιδανικό σημείο για την Αργεντινή

113′ ΓΚΟΛ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΕΤΣΕ. Άψογο στοπάρισμα, ιδανικό τελείωμα και η Γερμανία αγκαλιά με την κούπα!

Στο 109′ 0-0. Κουρασμένοι οι παίκτες, μόνο από τύχη θα μπει γκολ…

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ: 0-0

-97′ Τεράστια ευκαιρία για την Αργεντινή. Ο Παλάσιο «κρέμασε» τον Νόιερ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

- 91′ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΠΗΚΑΝ…ΦΟΥΡΙΟΖΟΙ. Μεγάλη απόκρουση του Ρομέρο σε σουτ του Σίρλε

ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!

90′ 0-0. Τρία λεπτά καθυστερήσεις…

88′ Ο Κλόζε δίνει την θέση του στον Γκέτσε. Αυτό είναι και το τελευταίο του παιχνίδι σε τελική φάση Μουντιάλ. Αποθεώθηκε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

- Ο Γκάγκο στη θέση του Πέρες

- Ελάχιστες οι φάσεις, μέτριο παιχνίδι. Φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη. Όποιος το βάλει τώρα, παίρνει την κούπα!

- 82′ Καλή φάση για τη Γερμανία, αλλά το σουτ του Κρόος κατέληξε άουτ

- 80′ Παραμένει το 0-0

- 77′ Ο Παλάσιο στη θέση του Ιγκουαΐν

- ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ 90′ ΣΤΟ 0-0

64′ Kίτρινη κάρτα ο Μασκεράνο για φάουλ στον Κλόζε. Κίτρινη και στον Αγουέρο…

- 62‘ 0-0

- 57‘ Ο Νόιερ βγαίνει επικίνδυνα πάνω στον Ιγκουαΐν, τον οποίο γκρεμίζει. Επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο Ριτσόλι

- 47′ Τεράστια ευκαιρία με τον Μέσι να σουτάρει δίπλα από την εστία του Νόιερ!

- 46′ Η Αργεντινή θα ξεκινήσει το δεύτερο μισό με τον Αγουέρο στην θέση του Λαβέτσι

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 0-0. Οι δύο αντίπαλοι είχαν από μια σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Η Αργεντινή στο 21′ με τον Ιγκουαϊν να πλασάρει άστοχα απέναντι από τον Νόιερ μετά από λάθος του Κροος και η Γερμανία στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Χέβεντες να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρομέρο μετά από κόρνερ.

45′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΧΑΜΕΝΗ, κεφαλιά του Χέβεντες θα τραντάξει το δοκάρι

ΕΔΩ ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ

ΕΔΩ ΒΕΡΟΛΙΝΟ

42′ 0-0 Η Αργεντινή δεν είναι …Βραζιλία!

41′ Μεγάλη φάση για την Αργεντινή. Ο Μέσι έκανε απίστευτη κούρσα από δεξιά και …παραλίγο να μπει με την μπάλα στα δίχτυα.

40′ 0-0

37′ Φοβερή απόκρουση του Ρομέρο σε σουτ του Σίρλε!

- 33′ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΙ Ο ΜΕΣΙ ΣΤΟ ΜΑΤΣ…

- 31′ Ατυχη η Γερμανία, εκτός ο τραυματίς Κράμερ, μέσα ο Σίρλε.

-30′ Ο Ιγκουαΐν σκοράρει αλλά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

- 29′ Φάουλ σε καλό σημείο για τους Αργεντινούς, κίτρινη κάρτα στον Σβαϊνστάιγκερ

- 26:’ 73% -27% η κατοχή μπάλας για τη Γερμανία αλλά τις λιγοστές φάσεις τις έχει κάνει η Αργεντινή

- 21′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαμένη ευκαιρία για την Αργεντινή. Απίστευτο λάθος του Κρόος ο Ιγουαΐν έκανε… φοβισμένο σουτ και η μπάλα άουτ

- 20′ 0-0

- 10′ Το πρώτο κόρνερ του ματς, για την Αργεντινή, άκαρπο.

- 9′ Μεγάλη ενέργεια του Μέσι, αλλά το γύρισμα δεν ήταν το ιδανικό

- 4′ Πάνω στο τείχος η εκτέλεση φάουλ του Κροος. Στην κόντρα, σουτ του Ιγκουαίν η μπάλα παράλληλα με το τέρμα

ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ…

- O Αλεχάντρο Σαμπέγια ξεκινά με τους, Ρομέρο, Ζαμπαλέτα, Ντεμικέλις, Γκαράι, Ρόχο, Μασεράνο, Μπίλια, Πέρες, Μέσι, Λαβέτσι, Ιγκουαΐν, ενώ ο Γιόαχιμ Λεβ με τους, Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Χέβεντες, Σβαϊνστάιγκερ, Κράμερ, Κρόος, Οζίλ, Μίλερ και Κλόζε.

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΙΟΥΛΙΟΥ στέφεται ο “βασιλιάς” του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Η Γερμανία αντιμετωπίζει την Αργεντινή στο Μαρακανά σε έναν κλασικό τελικό Μουντιάλ που έχει όλες τις προδιαγραφές να μείνει στην ιστορία. Στις εξέδρες και κορυφαίοι πολιτικοί ηγέτες, όπως η Άγκελα Μέρκελ και ο Ρώσος Πρόεδρος Πούτιν.

Ο Ιταλός Νικόλα Ριτσόλι είναι ο «εκλεκτός» της FIFA για να «σφυρίξει» στο μεγάλο τελικό του Μουντιάλ

Η εθνική ομάδα της Αργεντινής επιστρέφει σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από 24 χρόνια. Συμπτωματικά θα αντιμετωπίσει και πάλι τη Γερμανία όπως και το 1990 στο Μουντιάλ της Ιταλίας όπου έχασε με 1-0 αλλά και τέσσερα χρόνια νωρίτερα στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μεξικού όπου η Αργεντινή είχε επικρατήσει της Γερμανίας με 3-2.

Ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 θα διεξαχθεί στο διασημότερο γήπεδο του κόσμου το Μαρακανά του Ρίο ντε Τζανέιρο την Κυριακή 13 Ιουλίου 2014, στις 10:00 μμ.

ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Οι μεγάλοι book δίνουν φαβορί την Γερμανία με απόδοση 2.30 ενώ η νίκη της Αργεντινής δίνει 3.30. Στο 3.10 η ισοπαλία. Μεγάλες πιθανότητες να πάει ο αγώνα στα πέναλτι δίνουν τα πρακτορεία καθώς η σχετική απόδοση είναι χαμηλή (1.14). Αν φτάσει εκεί ο αγώνας, φαβορί δεν υπάρχει καθώς και οι δύο ομάδες προσφέρονται στο 9.00.

Για τους τολμηρούς ή αυτούς που είδαν σχετικό …όνειρο, να διαλύσει η Γερμανία την Αργεντινή με σκορ 7-1 όπως και την Βραζιλία στον ημιτελικό δίνει απόδοση 501! Το παίζεις και λύνεις το πρόβλημα της ζωής σου δηλαδή…

Φαβορί να σκοράρει πρώτος στον αγώνα είναι ο Τόμας Μίλερ της Γερμανίας (απόδοση 5.50) και ο Μέσι από την Αργεντινή (5.50). Ο Κλόζε δίνει 7.00 και ο Ιγκουαίν 8.00.