ΑΡΣΕΝΑΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 (ΤΕΛΙΚΟ): ΘΡΥΛΙΚΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ!

[UPD] ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΝΙΚΗ ΠΗΡΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ EMIRATES ΤΟΥ ΛΟΝΔΙΝΟΥ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ ΤΟΥ Α. ΒΕΝΓΚΕΡ. ΟΙ “ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ” ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ 2-3 ΜΕ ΓΚΟΛ

ΤΟΥ ΦΙΝΜΠΟΓΚΑΣΟΝ!

Δεύτερος ο Ολυμπιακός μετά το 5-0 της Μπάγερν επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με χατ-τρικ του Λεβαντόφσκι.

ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟ BANK WARS:

Παρακολουθήστε LIVE από το Bank Wars την μετάδοση του κρίσιμου αγώνα του Ολυμπιακού στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ για την 2η αγωνιστική των Ομίλων του Champions League. Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπάγερν υποδέχεται τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Μόναχο.

Στο πλευρό του Ολυμπιακού είναι πάνω από 3.000 οπαδοί του, ενώ στο Λονδίνο βρίσκεται εδώ και μέρες για επαγγελματικούς λόγους και ο Βαγγέλης Μαρινάκης.

ΖΩΝΤΑΝΑ Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΙΚΗ ΜΕ 3-2 ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ!

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Αδειάζουν το γήπεδο οι Λονδρέζοι…

85΄ Ο Τζόελ Κάμπελ στη θέση του Μπεγερίν. Βγαινει και ο Φορτούνης και μπαίνει ο Βούρος.

69% κατοχή μπάλας για την Άρσεναλ στο 2ο ημίχρονο.

“Θρύλε παίξε γερά, παίξε με τσαμπουκά…” τραγουδούν οι Έλληνες οπαδοί στην εξέδρα…

77′ Εκπληκτική απόκρουση του Ρομπέρτο στο απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Οζίλ!

76′ Κίτρινη και στον Φορτούνη.

75′ Κίτρινη στον Καμπιάσο για χερι.

72′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό με Ερνάνι για Σεμπά.

Έχει “ξεράνει” τρεις φορές τους κανονιέρηδες απόψε ο Ολυμπιακός που όλο ισοφαρίζεται και όλο προηγείται …”καπάκι”!

Φοβερή πάσα Καμπιάσο σε Πάρντο, γύρισμα του Κολομβιανού και εκτέλεση του Ισλανδού με ένα «άγγιγμα» για το πρώτο γκολ του στο Τσάμπιονς Λιγκ.

66′ ΓΚΟΟΟΟΛ!!! ΑΠΟΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!! Ο ΦΙΝΜΠΟΓΚΑΣΟΝ ΒΑΖΕΙ ΞΑΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!!!

65′ ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΑΡΣΕΝΑΛ ΜΕ ΚΕΦΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΕΞΙΣ ΣΑΝΤΕΣ.

64′ Κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού για καθυστέρηση.

Πιέζει τώρα η Άρσεναλ με Καθόρλα και Τσάμπερλεϊν αλλά ο Ρομπέρτο σώζει συνεχώς τους Πειραιώτες…

61′ Ο ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΚΡΑΤΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ! Απίστευτη ευκαιρία χάνει η Άρσεναλ που έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση!

Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον Ράμσεϊ στη θέση του Κοκλέν.

Αλλαγή για την Άρσεναλ με τον Γερμανό πανύψηλο στόπερ και παγκόσμιο πρωταθλητή να αντικαθιστά τον Κοσιελνί στο 56΄.

54′ Το σουτ του Κασάμι στην αγκαλιά του Οσπίνα.

52′ Πιέζει η Άρσεναλ στα πρώτα λεπτά κυρίως με τον Αλέξις αλλά …ανορθόδοξα για ομάδα του Βενγκέρ.

Ξεκίνησε το 2ο μέρος… Αλλαγή για τον ΟΣΦΠ. Ο Φινμπόγκασον πήρε τη θέση του Ιντέγε.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ 1-2 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΔΡΕΣ ΤΟΥ EMIRATES.

44′ Σκληρό φάουλ του Γκαμπριελ. Κίτρινη κάρτα βγάζει ο διαιτητής.

Κίτρινη κάρτα στον Αλέξις Σάντσες της Άρσεναλ.

39′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!! Απο κόρνερ του Φορτούνη ο Οσπίνα βάζει αυτογκόλ!! 1-2 υπέρ του ΟΣΦΠ το ματς.

Ωραία ενέργεια και πάσα του Σάντσες στον Γουόλκοτ, αυτός από θέση μέσα αριστερά, πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στον Ρομπέρτο και κατέληξε στα δίχτυα για την ισοφάριση της Αρσεναλ.

35′ Ισοφαρίζει η Άρσεναλ με το γκολ του Γουόλκοτ (το οποίο “έπνιξε” ο Ρομπέρτο).

Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πάρντο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Τσάμπερλεϊν, άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στη δεξιά γωνία του Οσπίνα για το 0-1 του Ολυμπιακού. Πανάξια παίρνει το προβάδισμα η ελληνική ομάδα!

32′ ΓΚΟΟΟΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!! Σκόρερ ο Πάρντο από στημένη φάση!

Η Μπάγερν έβαλε τέσσερα γκολ από το 13΄ ως το 28΄ και προηγείται της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 4-0 (Γκέτσε, Λεβαντόφσκι και Κόστα οι σκόρερ).

Η ελληνική ομάδα έχει ισορροπήσει το παιχνίδι. Δεν έχει επιτρέψει στην Άρσεναλ να μετουσιώσει τον έλεγχο της μπάλας σε ευκαιρίες για γκολ.

27′ Σέντρα του Τσάμπερλεϊν από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Σαλίνο, πήρε τροχιά προς την εστία, εκεί ήταν ο Ρομπέρτο.

“Καθαρίζει” η Μπάγερν την Ντιναμό Ζάγκρεπ. 3-0 τώρα το σκορ.

23′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σούταρε ο Φορτούνης και η μπάλα πέρασε (αδύναμα) δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Οσπίνα.

Κι άλλο γκολ η Μπάγερν με την Ντιναμό! 2-0 μπροστά οι Γερμανοί.

Μπάγερν Μονάχου – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-0 στο άλλο ματς του Ομίλου.

18′ Ρολάρει την μπάλα όμορφα στο κέντρο η Άρσεναλ. Πίσω έχει κάτσει ο Ολυμπιακός περιμένοντας την κόντρα.

61%-39% η κατοχή μπάλας σε αυτά τα πρώτα 15 λεπτά

12′ Ο Γουόλκοτ σουτάρει αδύναμα πάνω στον Ρομπέρτο.

10΄ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Άρσεναλ σε κόντρα από κόρνερ του Ολυμπιακού! Έξι παίκτες έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Τσάμπερλεϊν σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

8′ Πέναλτι ζήτησε ο Σάντσες. “Τίποτα” λέει ο διαιτητής. Έδιωξε ο Καμπιάσο.

Ηχηρή παρουσία των Ελλήνων στις εξέδρες του Emirates. Μόνο συνθήματα του Ολυμπιακού ακούγονται στο γήπεδο!

Υπενθυμίζουμε πως και οι δύο ομάδες προέρχονται από στραβοπάτημα στην 1η αγωνιστική της διοργάνωσης.

5′ Καμία σοβαρή ευκαιρία για γκολ μέχρι στιγμής στο ματς.

2′ Αναγνωριστικές κινήσεις από τις δύο ομάδες.

Διαιτητής έχει οριστεί από την UEFA ο Ολλανδός Μπας Νάιχαους, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ρομπ φαν ντε Φεν, Σαρλ Σχάαπ και τέταρτο ρέφερι τον επίσης Ολλανδό Μάριο Ντικς.

1′ Κόκκινα φορά η Άρσεναλ, με μπλέ εμφάνιση ο Ολυμπιακός. Ο αγώνα ξεκινά…

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σιόβας, Μποτία, Σαλινο, Ελαμπντελαουί, Καμπιάσο, Κασάμι, Φορτούνης, Πάρντο, Σεμπά, Ιντέγε.Στον πάγκο: Καπίνο, Βούρος, Ερνάνι. Πουλίδο, Φινμπόγκασον, Ντομίνγκες.Άρσεναλ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Γκάμπριελ, Γκιμπς, Καθόρλα, Κοκλέν, Τσάμπερλεϊν, Εζίλ, Αλέξις, ΓουόλκοτΣτον πάγκο: Τσεχ, Μερτεσάκερ, Ντεμπισί, Ράμσεϊ, Μονρεάλ, Τσέιμπερς, Κάμπελ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΨΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ5ος όμιλος