SUPER LEAGUE: ΑΕΚ πρώτη με “πέτσινο” πέναλτι – Νίκη 1-0 του Παναθηναικού -Όλα τα αποτελέσματα

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει πια η ΑΕΚ μετά τη νίκη επί της τυπικά γηπεδούχου Λαμίας (έπαιξε στο Περιστέρι) με 1-0, χάρις στο πέναλτι που (κακώς) καταλόγισε ο διαιτητής Βάτσιος κι εκτέλεσε εύστοχα ο Χριστοδουλόπουλος στο 81΄. Εν αναμονή της αυριανής συνάντησης ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος, οι «κιτρινόμαυροι» προσπέρασαν Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

και περιμένουν την επόμενη (πέμπτη) αγωνιστική τους «ερυθρόλευκους» στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση έδωσε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα και η αντίπαλός της ανταποκρίθηκε. Οι παίκτες του Χιμένεθ είχαν την κατοχή και δοκίμασαν την τύχη τους με κάποια σουτ των Μάνταλου (2΄), Κλωναρίδη (9΄), Αϊντάρεβιτς (15΄), που είτε απέκρουσε ο Παπαδόπουλος είτε πέρασαν άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όμως, ανήκε στους τυπικά γηπεδούχους. Στο 31ο λεπτό ο Βασιλαντωνόπουλος σούταρε από κοντά αλλά πλάγια δεξιά, ο Ανέστης απέκρουσε και στην επαναφορά της μπάλας ο Μπλάζιτς έκανε νέο σουτ, με την μπάλα να αγγίζει το οριζόντιο δοκάρι και να περνά άουτ.

Η ΑΕΚ αύξησε ακόμη περισσότερα την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55΄, σε διώξιμο με γροθιά του Παπαδόπουλου από εκτέλεση φάουλ του Αϊντάρεβιτς, ο Μπακασέτας σούταρε και οι αμυντικοί της Λαμίας απομάκρυναν πάνω στη γραμμή.

Με την κατοχή να έχει φτάσει ακόμη και στο 80%-20%, οι «κιτρινόμαυροι» έβλεπαν το χρόνο να περνά και τον Παπαδόπουλο να λέει «όχι» στην κεφαλιά του Μάνταλου (72΄) και το πλασέ του Αϊντάρεβιτς (76΄), ώσπου στο 80ό λεπτό καταγράφηκε η φάση που έκρινε τον αγώνα. Ο Λιβάια δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Ακόστα εκτός περιοχής, έπεσε μέσα και ο Βάτσιος έδωσε ένα πέναλτι που δεν υπήρχε, με τον Χριστοδουλόπουλο να διαμορφώνει στο 81΄ το τελικό σκορ από τα 11 μέτρα.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Κουκόλης (90΄+1 Αναστασόπουλος), Αναστασιάδης, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος (87΄ Τσούκαλος), Πίτι (84΄ Λινάρδος), Ακόστα, Βάντερσον.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες (46΄ Γκάλο), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (73΄ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Κλωναρίδης (64΄ Λιβάια), Αραούχο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-0

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης για την 4η αγωνιστική της Super League. Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι, χωρίς να εντυπωσιάσουν και πήραν τη νίκη με γκολ του Αλτμαν στο 32’.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, μετά τα τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος ήθελαν πάση θυσία τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα. Η «ελαφρά ταξιαρχία», που είχε κερδίσει τον Παναθηναϊκό σε φιλικό παιχνίδι το καλοκαίρι, παρουσιάστηκε για μία ακόμη φορά αξιόμαχη.

Οι «πράσινοι», όμως, ήταν προσεκτικοί στα μετόπισθεν και δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίας για να διευρύνουν το σκορ. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης ήρθε στο 32’. Ο Χιλιεμαρκ εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Αλτμαν με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 47’ όταν ο Βλαχοδήμος νίκησε σε τετ α τετ τον Μπάμπιαρζ.

Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 51’ με τον Λουτσιάνο, το σουτ του οποίου κατέληξε λίγο έξω. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι κι ο Παναθηναϊκός έφτασε στους 3 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής (73’ Σιλά ), Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Χουλτ, Χίλιεμαρκ, Κουρμπέλης, Λουντ, Άλτμαν, Μουνιέ (46’ Λουτσιάνο), Μόλινς (65’ Τσάβες)

Απόλλων Σμύρνης (Ακης Μάντζιος): Tσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Ντάσιος, Μπαμπιάρζ, Κονέ, Σιατραβάνης (Μαατσεν), Αλμπάνης (77’ Ελμπάζ ), Καστιγιέχος, Μπιτζιμιν, Βαλλιάνος (73’ Μενδρινός)

ΛΑΡΙΣΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Ατρόμητο για την 4η αγωνιστική της Super League. Οι δύο ομάδες έμειναν στο στείρο 0-0, αν και δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες. Αμφότεροι αγνοούν τη νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, με τους Περιστεριώτες να πετυχαίνουν την 4η ισοπαλία τους σε ισάριθμους αγώνες. Πολύ καλύτερος ο Ατρόμητος, που διαμαρτύρεται δίκαια για γκολ που δεν μέτρησε στο 85΄.Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ήθελαν να διεκδικήσουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο είχε την υπεροχή, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο ήταν αυτοί που έχασαν μοναδική ευκαιρία στις καθυστερήσεις να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντιγκινί βρέθηκε απέναντι στον Μπόζοβιτς, αλλά ο τερματοφύλακας της Λάρισας έδιωξε σωτήρια.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και μέχρι το 78’, όπου η ΑΕΛ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω του τραυματισμού του Γκόλια, δεν είχαμε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς κι έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρία. Η σημαντικότερη ήταν στο 85’. Ο Ρισβάνης έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε την γραμμή, αλλά ο β’ βοηθός έδειξε λανθασμένα να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στη συνέχεια οι Περιστεριώτες πίεσαν, αλλά δεν πέτυχαν κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα να μοιραστούν το βαθμό της ισοπαλίας

ΑΕΛ (Τζάκι Ματάαισεν): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Φάρκας, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Λεοζίνιο (74’ Ναβάρο), Ντέλετιτς, Μπάμπιτς (46’ Κρίζμαν), Ναζλίδης (74’ Περόνε).

Ατρόμητος (Νταμίρ Καναντι): Γιαννιώτης – Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης – Μάντσον, Μπουσουλάτζιτς (76’ Βασιλακάκης), Ντιγκινί, Ούμπιντες, Ουάρντα – Μανούσος (75’ Ντάουντα)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΚΕΡΚΥΡΤΑ 0-0

Πλατανιάς και Κέρκυρα μοιράστηκαν από ένα βαθμό στη μεταξύ τους αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στο γήπεδο των Περιβολίων στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής και ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Οι Κρήτες, που δεν έχουν ακόμη νίκη, έφτασαν στους τρεις βαθμούς, ενώ έναν περισσότερο μετρά το συγκρότημα του Ιονίου.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η μοναδική ευκαιρία ανήκε στους Φαίακες και καταγράφηκε στο 28ο λεπτό. Ο Παμλίδης πέρασε την κάθετη πάσα στον Επστάιν, ο οποίος έφυγε μόνος μπροστά αλλά δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Κοκκαλά στο ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Παράσχου εμφανίστηκε βελτιωμένη, άσκησε πίεση στην Κέρκυρα κι έχασε τέσσερις καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο νικητήριο γκολ. Στο 63΄ ο γκολκίπερ Γιαννακόπουλος έκανε τραγικό λάθος, ο Ντεβέσα τον πέρασε και σούταρε αλλά ο Σιόντης έδιωξε επί της γραμμής

Στο 79΄ και το 88΄ ο Έλληνας γκολκίπερ «εξιλεώθηκε» αποκρούοντας σωτήρια τις κεφαλιές του Μπούτνικ, ενώ το ίδιο έκανε στο 90΄ με το σουτ του Ντεβέσα. Λίγο νωρίτερα (στο 81΄) οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δική τους καλή στιγμή, όταν ο Γκόμες αστόχησε με πλασέ μέσα από την περιοχή, αν και ήταν αφύλαχτος.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης (41΄ Δημούτσος), Στανισάβλιεβιτς (77΄ Γκρζέλτσακ), Κοροβέσης (82΄ Στόιτσεφ), Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα, Μπούτνικ

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σοϊλέδης, Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας, Ντουαλά (69΄ Ζορμπάς), Σιόντης, Ιωάννου (46΄ Αρτυματάς), Μπαλάφας, Επστάιν (89΄ Κόντος), Γρομητσάρης.

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1

Δεύτερη σερί ισοπαλία στη Super League για τον απογοητευτικό Ολυμπιακό στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με 1-1.

To αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τα πέναλτι του Μανιά στο 55΄ και του Τζούρτζεβιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ένχελς, Ρομαό (Ανδρούτσος), Ζιλέ, Ζντιέλαρ, Οτζίτζα-Οφόε, Σεμπά, Μάριν (57΄ Εμενίκε), Καρσελά (57΄ Πάρντο), Τζούρτζεβιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ιγκόρ, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ισνάλδο (60΄ Τσουκαλάς), Μαντίντα (77΄ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Μανιάς.

Στα άλλα δύο ματς του Σαββάτου:
Λεβαδειακός-Ξάνθη 1-0 (3΄ πεν. Μπραντάο) και ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 1-0 (75΄ Πρίγιοβιτς)

Το πρόγραμμα της Κυριακής (17/9)Σήμερα η ΑΕΚ θα παίξει στο Περιστέρι με τη Λαμία και με νίκη, περνάει πρώτη στη βαθμολογία.

16:00 Παναθηναϊκός-Απόλλων Σμύρνης18:15 Πλατανιάς-Κέρκυρα18:15 ΑΕΛ-Ατρόμητος20:30 Λαμία-ΑΕΚ

Τη Δευτέρα το ματς Γιάννινα – Πανιώνιος.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΣΥΝΟΛΟ ΕΝΤΟΣ ΕΚΤΟΣ

ΑΓ. Ν-Ι-Η Ν-Ι-Η Ν-Ι-Η ΤΕΡΜ. ΒΑΘ.

ΑΕΚ 4 3-1-0 2-0-0 1-1-0 7-0 10Ολυμπιακός 4 2-2-0 1-1-0 1-1-0 7-3 8

. ΠΑΟΚ 4 2-2-0 2-0-0 0-2-0 4-1 8

Πανιώνιος 3 2-1-0 1-1-0 1-0-0 4-1 7Λεβαδειακός 4 1-3-0 1-2-0 0-1-0 2-1 6ΠΑΣ Γιάννινα 3 1-2-0 0-1-0 1-1-0 2-1 5

. Ξάνθη 4 1-2-1 0-2-0 1-0-1 3-2 5

Λαμία 4 1-1-2 0-0-2 1-1-0 3-3 4

. Ατρόμητος 4 0-4-0 0-2-0 0-2-0 3-3 4

. Κέρκυρα 4 1-1-2 1-0-1 0-1-1 2-4 4

Παναθηναϊκός 4 1-2-1 1-1-0 0-1-1 2-2 3

. Πλατανιάς 4 0-3-1 0-2-1 0-1-0 2-4 3

Αστέρας Τρίπολης 4 0-2-2 0-0-2 0-2-0 4-7 2

. Παναιτωλικός 4 0-2-2 0-1-0 0-1-2 3-6 2