3ος όμιλος: Τότεναμ, Μπεσίκτας, Παρτιζάν, ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

4ος όμιλος: Ζάλτσμπουργκ, Σέλτικ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Άστρα Γκιούργκιου

5ος όμιλος: Αϊντχόφεν, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, Εστορίλ, Ντιναμό Μόσχας

6ος όμιλος: Ίντερ, Ντνίπρο, Σεντ Ετιέν, Καραμπάγκ

7ος όμιλος: Σεβίλλη, Σταντάρ Λιέγης, Φέγενορντ, Ριέκα

8ος όμιλος: Λιλ, Βόλφσμπουργκ, Έβερτον, Κράσνονταρ

9ος όμιλος: Νάπολι, Σπάρτα Πράγας, Γιουνγκ Μπόις, Σλόβαν Μπρατισλάβας

10ος όμιλος: Ντινάμο Κιέβου, Στεάουα Βουκουρεστίου, Ρίο Αβε, Άαλμποργκ

11ος όμιλος: Φιορεντίνα, ΠΑΟΚ, Γκενκάν, Ντιναμό Μινσκ

12ος όμιλος: Μέταλιστ Χάρκιβ, Τράμπζονσπορ, Λέγκια Βαρσοβίας, Λόκερεν

ΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Europa League: 3 στα 3! Στους ομίλους Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ και Αστέρας

Θα φορέσει ξανά το ευρωπαϊκό του κοστούμι! Ο Παναθηναϊκός δεν έμεινε στο θρίαμβο της Λεωφόρου και παίρνοντας διπλό στη Δανία επί της Μίντιλαντ (2-1), μπήκε πανηγυρικά στους ομίλους του Europa League!

Ο Νάνο ήταν αυτός που έδειξε το… δρόμο (με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ που αφιερώθηκε στον Μπεργκ), οι γηπεδούχοι απάντησαν προσωρινά με πέναλτι του Ίγκμπουν, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Κλωναρίδης (με πολύ ωραία ενέργεια) υπέγραψε τη νίκη των πρασίνων.

Την πιο… γλυκιά ήττα στην ιστορία του γνώρισε ο Αστέρας

Ο Αστέρας έχασε 3-1 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά η νίκη με σκορ 2-0 στο πρώτο ματς στην Τρίπολη, του έδωσε την πρόκριση στα… σαλόνια του Europa League για πρώτη φορά!

Το «χρυσό γκολ» σημείωσε ο Γκοϊάν στο 23ο λεπτό, ενώ τα τέρματα των Ισραηλινών σημείωσαν οι Μπαντάς (27′), Ζάχαβι (πεν. 54′) και Πρίτσα (75′).

Αυτός ήταν ΠΑΟΚ!

Αυτήν τη φορά επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος της Ζίμπρου και πήρε την πρόκριση μετά το 4-0 της Τούμπας, ενώ είχε ηττηθεί με 1-0 στην Μολδαβία.

Το σκορ άνοιξε ο Φακούντο Περέιρα στο 11ο λεπτό και σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς (είχε βρει… δίχτυα και κόντρα στην Καλλονή), εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ασίστ του Αθανασιάδη, που του έκανε γύρισμα με ανάποδο ψαλιδάκι (!).

Στο 42’ ο Αμανί αντίκρισε την κόκκινη, δεχόμενος δεύτερη κίτρινη (για σκληρό φάουλ και τράβηγμα στον διαιτητή).Ο Έλληνας φορ έκανε το 2-0 στο κατάλληλο (χρονικά) σημείο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 45ο λεπτό.

Το 3-0 έκανε ο Μακ στο 79’ και ο Μάρτενς «ζωγράφισε» στο 84’, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Ρούσου.

Ουσιαστικά ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν… καρδιοχτύπησε σε κανένα σημείο του αγώνα, κάνοντας μια γεμάτη εμφάνιση, μετά το κακό ξεκίνημα στη σεζόν, με τις μη πειστικές παρουσίες κόντρα σε Ζίμπρου (Μολδαβία) και Καλλονή.