Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός- Επεισόδια μεταξύ των παικτών πριν το φινάλε

Με σκορ 3-1 ο Ολυμπιακός είναι ο μεγάλος νικητής στον τελικο του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης.

Προηγήθηκε η ομάδα του Αστέρα με γκολ του Ράγιο στο 13 και ισοφάρισε στο 42 ο Νταβίντ Φουστέρ.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση αφού στο Β ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και στο 98 ο Ραφίκ Τζιμπούρ έβαλε τον Ολυμπιακό

μπροστά στο σκορ με 2-1.

Το τελικό 3-1 υπέρ των ερυθρόλευκων έγραψε με πέναλτυ στο 119 ο Τζαμέλ Αμπντούν.

Ο τελικός πάντως σημαδεύτηκε από την απαράδεκτη διαιτησία του Θανάση Γιάχου ο οποίος στο Α ημίχρονο δέχθηκε επίθεση από τον Περόνε και δεν του έβγαλε ούτε κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια-πάλι στο Α ημίχρονο- ο Χολέμπας χτύπησε μπροστά στα μάτια του τον Κοντοέ και ο Γιάχος ενώ έπρεπε να τον αποβάλει, τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα.

Στο Β ημίχρονο λίγο πριν σκοράρει ο Τζιμπούρ αρνήθηκε καθαρό πέναλτυ υπέρ του Αστέρα όταν ο Μανιάτης πάνω στη γραμμή απέκρουσε με το χέρι πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Σανκαρέ.

Ελέγχεται επίσης για μια αμφισβητούμενη φάση σε μαρκάρισμα του Φέισα στον Ράγιο πάλι στη μικρή περιοχή του Ολυμπιακού ενώ λίγο πριν τη λήξη δεν κατάφερε να ελέγξει τους παίκτες των δύο ομάδων που συνεπλάκησαν μεταξύ τους με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για λίγα λεπτά.

Για τα επεισόδια έδειξε κόκκινη κάρτα στον Μοντέστο και τον Περόνε που ήδη βρίσκονταν στον πάγκο των δύο ομάδων.