Χρυσός Πρωταθλητής Ευρώπης στην ιστιοσανίδα ο Βύρων Κοκκαλάνης

O Βύρων Κοκκαλάνης είναι τα τελευταία χρόνια ο άρχοντας της ιστιοσανίδας στην Ελλάδα. Εσχάτως και στην Ευρώπη. Νέα μεγάλη επιτυχία σημείωσε ο Έλληνας αθλητής, που αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα RS:X.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Βρέστη της Γαλλίας και ο ιστιοπλόος του Ναυταθλητικού Ομίλου Τζιτζιφιών-Καλλιθέας

που πριν από λίγους μήνες είχε αναδειχθεί τρίτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, πρόσθεσε ένα ακόμα κρίκο στην αλυσίδα των επιτυχιών του τα τελευταία χρόνια καθώς θεωρείται ο διάδοχος του Νίκου Κακλαμανάκη στην ιστιοσανίδα.

Στη Γαλλία ο αγώνας ήταν δύσκολος με τον Έλληνα πρωταθλητή να τερματίζει τελικά πρώτος (μεταξύ 78 σκαφών) με 28 βαθμούς ποινής αφήνοντας αρκετά πίσω του τον δεύτερο Γάλλο Πιέρ Λε Κοκ (42 βαθμοί ποινής) και τον τρίτο Ισραηλινό Σαχάρ Ζουμπάρι (επίσης 42 βαθμοί ποινής).

«Η νίκη μου ήταν αποτέλεσμα σωστής προετοιμασίας, ενώ είχα και την κατάλληλη στήριξη», τόνισε πανευτυχής ο πρωταθλητής μας.