Έτσι έριξε την «τριάρα» ο Ολυμπιακός και πέρασε στους 16! (ΒΙΝΤΕΟ)

Για τέταρτη φορά στην περήφανη ιστορία του, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στους “16″ του Champions League.

Οι Πειραιώτες νίκησαν στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την Άντερλεχτ με 3-1, έφτασαν τους 10 βαθμούς στον όμιλο και πέρασαν ως δεύτεροι στην επόμενη φάση, καθώς στην ισοβαθμία με την Μπενφίκα (κέρδισε την Παρί στην Πορτογαλία με 2-1) οι ερυθρόλευκοι υπερτερούν.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν

το σκορ με πλασέ του Σαβιόλα (33′), δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Κλίεσταν και πήγαν να στείλουν στο… τρελοκομείο τον φίλαθλο κόσμο τους, αφού στο δεύτερη ημίχρονο έχασαν δύο πέναλτι (!) με τους Σαβιόλα και Βάις.

Στις καθυστερήσεις (90+3) κέρδισαν και τρίτο, στο οποίο αυτή την φορά ευστόχησε ο Ντομίνγκες, νικώντας τον επιθετικό Μίτροβιτς που λειτούργησε ως τερματοφύλακας, λόγω ότι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο γκολκίπερ Προτό που απέκρουσε δύο φορές την μπάλα νωρίτερα.

Με οκτώ ποδοσφαιριστές (τρεις αποβολές) ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι Βέλγοι, σε ένα ματς που είχε αγωνία και άγχος μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης.

Olympiakos 3-1 Anderlecht All Goals από all-goals

The post Έτσι έριξε την «τριάρα» ο Ολυμπιακός και πέρασε στους 16! (ΒΙΝΤΕΟ) appeared first on Paraskhnio.gr.