«Επαγγελματική» νίκη απέναντι στην Ηλυσιακό

Μπορεί ο Ολυμπιακός να βρισκόταν στα Ιλίσια αλλά το μυαλό του ήταν ακόμα στο… Λονδίνο.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να νικήσει τον Ηλυσιακό με 81-70 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αρχικά οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές Ευρώπης στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο κατόρθωσαν να προηγηθούν ακόμη και με διαφορά οκτώ πόντων

(20-12), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 20-19, χάρις σε ένα σερί 7-0 που έτρεξαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ευστοχούν στη συνέχεια από τα 6.75, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν στο 13ο λεπτό (25-25) και να προηγηθούν στο ημίχρονο με διαφορά ενός πόντου (39-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό, βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν τα ριμπάουντ και με πρωταγωνιστές τους Χάινς, Περπέρογλου στην επίθεση, έφτασαν τη διαφορά στο +10 (72-62).