Δεν το λες και ντέρμπι…(BINTEO)

Αϊντχόφεν-Άγιαξ 4-0

Πριν το παιχνίδι οι περισσότεροι ποδοσφαιρόφιλοι έκαναν λόγο για ένα αρκετά αμφίρροπο ντέρμπι.

Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως, οι όποιες αναλύσεις πήγαν περίπατο.

Η Αϊντχόφεν με την νίκη της, βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και ο “Αίαντας” μέτρησε δεύτερη συνεχόμενη “τεσσάρα” μετά από αυτή που δέχθηκε στην Βαρκελώνη από την Μπαρσελόνα, μεσοβδόμαδα.

Παρότι το ημίχρονο στο “Φίλιπς Στάντιον” τελείωσε χωρίς τέρματα, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και μετέτρεψαν το ντέρμπι σε υγιεινό περίπατο.

Το σκορ άνοιξε ο Μάταβς στο 53′,

ο Βίλεμς διπλασίασε τα γκολ στο 61′, τρία λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα ο Χίλιεμαρκ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Παρκ Γι-Σουνγκ στο 68′.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Μπρένετ, Μπρούμα, Χέντριξ, Βίλεμς (71′ Τάματα), Σχάαρς, Χίλιεμαρκ, Τόιβονεν (67′ Μπακαλί), Παρκ Γι-Σουνγκ, Ντεπάι, Μάταβς.

ΑΓΙΑΞ: Φερμίρ, Φαν Ράιν, Μόισαντερ, Ντενσβίλ, Μπλιντ, Σένε, Σιμ ντε Γιόνγκ (69′ Ντουάρτε), Σερέρο, Μπόγιαν, Φίσερ, Σίγκθορσον.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Κάμπουρ 0-0

Σάββατο

Χεράκλες – Τβέντε 0-3 (17′ Μπένγκτσον, 72′ Εμπεσίλιο, 75′ πέν. Τάντιτς)

Χρόνινχεν – Βάαλβαϊκ 4-1 (68′ Φαν ντερ Φέλντεν, 70′ Ζέεφουικ, 92′ Αντόρζαν, 95′ Ντε Λέου / 73′ Ορελιέν Ζοασίμ)

Ντεν Χάαχ – Νάιμεχεν 1-1 (56′ Γκερτ / 74′ Χέμλαϊν)

Ρόντα – Χέρενφεν 3-3 (33′ Ντόναλντ, 60′ Νέμετ, 70′ Χούπερτς / 26′ Έικρεμ, 62′ Φινμπόγκασον, 67′ Φαν ντερ Μπερχ)

Κυριακή

Φιτέσε – Τσβόλε 3-0 (35′ και 88′ Λούκας Πιαζόν, 68′ Λιρντάμ)

Φέγενοορντ – Ουτρέχτη 1-0 (35′ Βιλένα)

Μπρέντα – Άλκμααρ 3-0 (50′ Φερμπίκ, 74′ Πουπόν, 90′ Χούι)

Αϊντχόφεν – Άγιαξ 4-0 (53′ Μάταβς, 61′ Βίλεμς, 64′ Χίλιεμαρκ, 68′ Παρκ Γι-Σουνγκ)