Ξέσπασε με πεντάρα στην Καλλονή ο ΠΑΟΚ

Καταιγίδα ο ΠΑΟΚ, παρέσυρε την (τυπικά γηπεδούχο) Καλλονή στη Νέα Σμύρνη και με το επιβλητικό 5-2 άφησε πίσω τους τις δύο σερί ισοπαλίες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η Καλλονή προηγήθηκε με το πέναλτι αλά Πανένκα του Περόνε στο 6ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια ο Δικέφαλος έκανε επίδειξη δύναμης. Ισοφάρισε με τον Ολίσε στο 14′ και το γύρισε με τον Σαλπιγγίδη

στο 29ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος έκανε πάρτι και σε διάστημα πέντε λεπτών το «εύθραυστο» 1-2, έγινε εμφατικό 1-5. Αρχικά, ο Σαλπιγγίδης στο 54′ πέτυχε γκολ μετά από ασίστ του Λούκας, ο Αναστασιάδης χρεώθηκε, δύο λεπτά μετά, αυτογκόλ όταν ακούμπησε τη μπάλα σε φάουλ του Λούκας και ο Βούκιτς στο 59′ με ωραίο φαλτσαριστό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1.

Στο 87′ ο Μανούσος με εκπληκτικό σουτ μείωσε για την Καλλονή και διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ Καλλονής (Μαντζουράκης): Χογκ, Χωριανόπουλος, Λεάντρο, Αναστασιάδης (65′ Ντος Σάντος), Ποντάνι, Γάλας (46′ Κάλφας), Βαλιός, Γιουκαρής, Μανούσος, Γιόναν Γκαρσία (64′ Ντάμπος), Περόνε

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κατσουράνης (67′ Τζιόλης), Λάζαρ, Βούκιτς (67′ Πόζογλου), Ολίσε, Λούκας (72′ Γεωργιάδης), Σαλπιγγίδης