Το Μεξικό έβαλε τρια γκολ και μέτρησε...ένα!

Αν και του ακυρώθηκαν δύο γκολ, το Μεξικό πέτυχε το νικητήριο και πήρε το τρίποντο απέναντι στο Καμερούν, στην 1η αγωνιστική του α' ομίλου του Μουντιάλ.

Το γκολ της επιτυχίας ο Περάλτα στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το Καμερούν δεν μπόρεσε να απειλήσει και να πάρει κάτι καλύτερο. Το μόνο που κατάφερε ήταν να πιέσει στα τελευταία λεπτά, αλλά και πάλι το Μεξικό ήταν αυτό που έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ερνάντες στα τελευταία λεπτά.

ΟΙ

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Ροντρίγκες, Μάρκες, Ερέρα(90' Σαλσίδο), Λαγιούν, Ντος Σάντος, Μορένο, Γκουαρδάδο (69' Φαμπιάν) Περάλτα (74'Ερνάντες),Αγκιλάρ, Βάσκες

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Ιτάντζ, Ασού-Εκοτό, Ενκουλού, Τζεγκουέ (46' Νούνκε), Σονγκ (80' Γουεμπό), Μουκαντζό, Ετό, Τσουπό-Μοτίνγκ, Σετζού, Εμπιά, Ενό

Υπενθυμίζεται ότι, για τον ίδιο όμιλο η Βραζιλία νίκησε την Κροατία με 3-1. Στην πρώτη θέση βρίσκονται Βραζιλία και Μεξικό με τρεις βαθμούς.