Άλωσε το ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός

22:16 7/6/2013 - Πηγή: Matrix24

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και 1-0 στη σειρά των τελικών. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έσπασε την έδρα του Ολυμπιακού και με το 64-51 πήρε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για να πάρει το πρωτάθλημα. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Κυριακή στις 21:00 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Στα πρώτα δύο δεκάλεπτα το ντέρμπι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με πολλά λάθη και αρκετά νεύρα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο, προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους και τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ 31-22.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί απέναντι στον άστοχο Ολυμπιακό και να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε πάρτι, εκτόξευσε τη διαφορά, δεν άφησε τον Ολυμπιακό να απειλήσει και έφτασε στο επιβλητικό 64-51.